Вероніка

Veronica

Загальна біоморфологічна характеристика: Трав'яниста багаторічна рослина родини подорожникових.Невисока (15—30 см заввишки) рослина з повзучим кореневищем, що утворює дернинки з висхідними гілками. Стебло сланке, округле, рівномірно опушене, розгалужене, вкорінюється у вузлах, верхівки висхідні. Листки супротивні, шорсткуваті, короткочерешкові, видовжено-оберненояйцеподібні або еліптичні, зубчасті або зарубчасто-пилчасті. Квітки (6-7 мм у діаметрі) блідо-лілові або блакитні, зібрані у китицеподібне суцвіття, яке виходить з пазухи одного з двох супротивних листків. Квітконіжки коротші за приквітки і чашечку. Квітки майже правильні. Оцвітина подвійна. Чашечка п'ятироздільна, частки чашечки вузьколанцетні. Віночок чотиричленний зрослопелюстковий, блідо-блакитний з білими темними жилками, трохи більший від чашечки. Тичинок дві, маточка одна, зав'язь верхня, дволопатева, приймочка цілісна. Плід — коробочка, трикутнооберненояйцеподібної форми, стиснута, туповиїмчаста, золотистопухнаста.
Поширення: Вероніка лікарська росте у хвойних і мішаних лісах, на вирубках, рідколіссях, галявинах. Світлолюбна рослина.
Розмноження: Цвіте у травні — червні.
Хімічний склад: глікозиди — вероніцін і аукуби; сапоніни; ефірні масла; дубильні і гіркі речовини; органічні кислоти - лимонна, яблучна, молочна; флавоноїди; вітамін С; мікроелементи - йод, залізо; у коріння є деяка концентрація дубильних, в'яжучих і гірких речовин.

Засоби захисту рослин