Vermeil 700 SG

Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
2025-06-30
Numer rejestracyjny
R-175/2014
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
VERMEIL 700 SG jest środkiem chwastobojczym w postaci granul do sporządzania roztworu wodnego. Stosowany nalistnie, przeznaczony do powschodowego zwalczania jednorocznych chwastow dwuliściennych w kukurydzy (maksymalnie 1 zabieg). Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy polowych.

Zawartość substancji czynnych:
dikamba (substancja z grupy pochodnych kwasu benzoesowego) – 700 g/kg (70%)

DZIAŁANIE NA CHWASTY
VERMEIL 700 SG stosuje się nalistnie, gdy rośliny kukurydzy znajdują się w fazie ok. 3-6 liści i mają nie więcej niż 10-15 cm wysokości. Jest selektywnym, systemicznym jednoskładnikowym preparatem chwastobojczym. Wnika do chwastow poprzez korzenie i liście powodując zahamowanie ich wzrostu, karłowacenie, a następnie zasychanie. Najskuteczniej działa na chwasty znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych. Pogoda ciepła i sprzyjająca rozwojowi roślin wzmaga działanie chwastobojcze środka.
Chwasty wrażliwe: rdest powojowy, komosa biała.
Chwasty średnio wrażliwe: fiołek polny, jasnota purpurowa.

STOSOWANIE ŚRODKA
KUKURYDZA
Środek stosować po wschodach kukurydzy, gdy rośliny znajdują się w fazie ok. 3-6 liści i mają nie więcej niż 10-15 cm wysokości (BBCH 13-16).
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,5 kg/ha.
Zalecana dawka do jednorazowego stosowania: 0,4 – 0,5 kg/ha.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
Zalecana ilość wody: 200-400 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

Uwagi:
1. W niektorych odmianach kukurydzy środek może powodować przemijające przebarwienia liści, co nie wpływa na plonowanie.
2. Nie stosować środka w uprawie materiałow hodowlanych kukurydzy.

NASTĘPSTWO ROŚLIN:
Środek rozkłada się w ciągu okresu wegetacji nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. W przypadku konieczności zaorania plantacji traktowanej środkiem VERMEIL 700 SG w wyniku uszkodzenia roślin przez przymrozki, choroby lub szkodniki, po wykonaniu orki przedsiewnej można uprawiać wszystkie rośliny.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
1. Środka nie stosować:
- na rośliny chore, uszkodzone lub mokre,
- przed zbliżającym się deszczem.
2. Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
- znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie plantacje roślin uprawnych,
- nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasow zabiegowych i uwrociach.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odmierzoną ilość środka wsypać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem) i uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Po wsypaniu środka do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. Oprożnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy, dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza. Po pracy aparaturę dokładnie wymyć.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposob ograniczający ryzyko skażenia wod powierzchniowych i podziemnych, w rozumieniu przepisow Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:
po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na ktorej przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe, lub,
unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środkow ochrony roślin, lub,
unieszkodliwić w inny sposob, zgodny z przepisami o odpadach.

Zarejestrowane dla kulturStawkaBBCHKarencji interwał
Kukurydza0.4 - 0.5 kg13 - 1660