Bacara 40 WPRegistered until: 2025 M03 22
Safa Tarim - Fungisit
7606

Uygulamaya Hazırlama Şekli
Gerekli ilaç miktarı önce bir miktar su ile ayrı bir kapta karıştırılır. İlaçlama aleti yarısına kadar su ile doldurularak içine bu karışım dökülür ve kalan su miktarı ilave edilerek karıştırılır.
Kontakt etkili bir fungisit olduğu için ilk hastalık belirtileri görülünce ilaçlamaya başlanması ve iyi bir kaplama ilaçlama yapılması tavsiye edilir. Hastalık gelişme durumuna göre ilaçlamalara 10 gün süre ara ile devam edilmelidir.

Elmada karaleke: 1. ilaçlama çiçek gözleri kabardığı zaman (Dal sıracası bulunan yerlerde 3-5 gün önce), 2. ilaçlama pembe çiçek tomurcuğu döneminde, 3. ilaçlama çiçek taç yapraklarının % 70-80’i dökülünce yapılır. Hastalık durumuna göre 10 gün aralıklarla ilaçlamalara devam edilmelidir.

Kabakgillerde (Hıyar)’da külleme: Hastalık belirtileri görülür görülmez ilaçlamaya başlanmalıdır.

Turunçgillerde Kahverengi leke hastalığı: İlk hastalık belirtileri görüldüğü zaman, sürgünlerin boyu 5–10 cm iken ilaçlamaya başlanmalıdır. Hastalık gelişme durumuna göre ilaçlamalar 10–14 gün aralıklarla tekrarlanır.

Kayısıda monilya: 1. ilaçlama çiçeklenme başlangıcında (çiçeklerin % 5-10’u açtığında), ikinci ilaçlama; tam çiçeklenmede (çiçeklerin % 90-100’ü açtığında) yapılmalıdır.

Bağda külleme: Birinci ilaçlama henüz sürgünler 25–30 cm uzunlukta olunca, ikinci ilaçlama; çiçek taç yaprakları döküldüğünde (korukların saçma tanesi iriliğini aldığı dönem) üçüncü ve diğer ilaçlamalar hastalığın gelişme durumuna göre 10 gün aralıklarla yapılmalıdır. Tanelere tatlı su yürüdüğünde ilaçlamalara son verilir.

Karpuzda erken yaprak yanıklığı: İlk hastalık belirtileri görüldüğünde, ilaçlamaya başlanmalıdır. Hastalık gelişme durumuna göre ilaçlamalar 10 gün aralıklarla tekrarlanır.

Domateste kurşuni küf: Çevrede hastalığın ilk belirtileri görüldüğünde veya bitkiler çiçeklenme devresinde iken ilaçlamalara başlanır. Hastalık gelişme durumuna göre ilaçlamalara 10 gün ara ile devam edilir
Kuvvetli alkali özellikte olanlar hariç bütün insektisitler ve fungisitlerle karışabilir.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Bağ0 - 00 - 058
Domates0 - 00 - 01
Elma ağacı0 - 00 - 014
Karpuz0 - 00 - 07
Kayısı0 - 00 - 028
Salatalık0 - 00 - 07
Turunçgiller0 - 00 - 07