Graviton SCRegistered until: 2025 M11 2
Menta Tarim - Insektisit
10380

İLACIN UYGULANMAYA HAZIRLANMASI
ilaç önce ayrı bir kapta az miktar su ile karıştırılır. Aletin deposu yarıya kadar su ile doldurup karıştırıcısı çalıştırılarak hazırlanmış ilaç içine dökülür ve üzeri su ile tamamlanır. Hazırlanmış ilaç aynı gün içinde kullanılır.

KARIŞABİLİRLİĞİ
Diğer ilaçlar ile genelde karışabilir. Ancak, karışım yapılacaksa bir ön karışım testi ve fitotoksite testi yapılmalıdır.

KULLANMA ŞEKLİ
Önce gereken miktar ilaç ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Hazırlanan karışım yarısına kadar suyla dolu ilaçlama aletinin deposuna karıştırılarak ilave edilir. Depo gereken miktar suyla tamamlanır ve ilaçlamaya hazır hale getirilir. Hazırlanan karışım havanın serin ve sakin olduğu zamanlarda bitkinin her tarafını kaplayacak şekilde püskürtülür.
Armut pisillidine karşı sürgünlerin %15 ‘i bulaşıksa ve 2. ve 3. niflerin çoğunlukta olduğu dönemde ilaçlama yapılmalıdır.
Elma yeşil yaprak bitine karşı vejetasyon süresince 15 bulaşık sürgün görüldüğünde ilaçlama yapılmalıdır.
Şeftali yaprak bitine karşı çiçek tomurcuklarının belirmesinden popülasyonun ¾ adlı forma dönüşünceye değin 50 ağaçta 7 bulaşık dala rastlandığında ilaçlama yapılmalıdır.
Bağda turunçgil unlu bite karşı mücadele iki devrede yapılır.
Birinci Devre: Asmanın gövdesinde,  kabuklar da ıslaklık görülmeye başlandığı ve  unlu bit ‘in yeşil aksama doğru yürümeye başladığı devredir. Bu devrede koruklar yaklaşık nohut büyüklüğündedir.
İkinci Devre: Unlu bit ‘in yaprak ve salkımlara geçtiği, tanelerin sulanmaya başladığı devredir. Ancak birinci devrede zararlı birkaç asmada ve çok seyrek olarak bulunmuşsa sadece ikinci devrede ilaçlama yapılmalıdır. İlk devrede asmaların çoğunda bulaşma saptanırsa ve ayrıca ihraç edilen çeşitlerde her iki devrede de ilaçlama yapmak zorunludur.
Marulda yaprak bitine karşı 20-40 adet yaprakta lupla yapılan sayımlar sonucunda bir yaprağa düşen zararlı sayısı 10-20 adet ise mücadeleye başlamak gerekir. Bununla birlikte parazitoit ve predatörler gözlenerek ilaçlamalara karar vermeden önce faydalıların etkinliği dikkate alınmalıdır.

DİRENÇ YÖNETİMİ
GRAVİTON SC adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup 23 olarak sınıflandırılmış bir insektisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, dayanıklılık oluşumunu engellemek veya geciktirmek için narenciye de bir zararlıya karşı bir sezonda bir defadan fazla kullanılmamalıdır. Önerilen doza uyulmalı düşük veya yüksek doz kullanılmamalıdır. Ağaçların her tarafı homojen bir şekilde ilaçlanarak iyi bir kaplama sağlanmalıdır. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip(Grup 23 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Armut0 - 00 - 021
Bağ0 - 00 - 021
Elma ağacı0 - 00 - 021
Marul0 - 075 - 7521
Şeftali0 - 00 - 021