Manica Bordeaux MixtureRegistered until: 2024 M05 6
Tarkim - Fungisit
3619

İlacın Hazırlanması:
Uygulama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Tavsiye edilen dozda MANİCA BORDEAUX MİXTURE ayrı bir kapta bir miktar su ile iyice karıştırıldıktan sonra depoya dökülür. Aletin karıştırıcısı çalıştırılarak depo su ile tamamlanır. İyi sonuç elde etmek için yaprak alt yüzeyleri dahil bitkinin her yönünü iyice ıslatacak şekilde pülverize edilmelidir. Uygulama rüzgarsız havalarda yapılmalıdır.

Bağda Mildiyö : Sürgünler ortalama 25-30 cm. boyda iken uygulamaya başlanır. 10-14 gün aralık larla tekrarlanmalıdır. 

Bağda Ölü kol : Kış uygulaması : Budamadan sonra gözler uyanmadan hemen önceki dönem. 
Yaz uygulaması : 1. uygulama : Sürgünler 2-3 cm. boyda iken, 2. uygulama : Sürgünler 8-10 cm. boyda iken, 3. uygulama : Sürgünler 25-30 cm. boyda iken yapılır. 
Elmada : Çiçek gözleri kabarmak üzere iken kullanılır. 
Şeftalide : Tomurcuklar kabarmak üzere iken kullanılır. 
Zeytinde : Marmara Bölgesinde 1. uygulama : Ekim ayının ilk yarısı, 2. Uygulama : Nisan ayının ilk yarısı Ege Bölgesinde 1. Uygulama : Zeytinler sürgün vermeden önce (Şubat ayında) 2. uygulama : Zeytinler çiçek açmadan önce (Nisan ayında) Akdeniz Bölgesinde 1. uygulama : Kasım veya Aralık ayında, 2. uygulama : Mart ayının ilk yarısında, 3. uygulama Nisan ayının ilk yarısında. 
Domateste : Belirtiler görüldüğünde başlanır, 10 gün ara ile tekrarlanarak iki kez uygulanır. 
Kayısıda : 1. uygulama Sonbaharda yaprak dökümünden sonra (dormant dönem) 2. uygulama İlkbaharda çiçek tomurcukları açılmadan önce (normal dönem) 
 
DİRENÇ İLE İLGİLİ BİLGİ :
MANİCA BORDEAUX MİXTURE adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup Çoklu Etki Yeri-M1 olarak sınıflandırılmış bir fungisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle direnç gelişimini geciktirmemek için MANİCA BORDEAUX MİXTURE’ ın aynı sezon içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup Çoklu Etki Yeri - M1 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.
Diğer bitki koruma ürünleriyle (insektisit, fungisit, bitki gelişim düzenleyicisi vb.) karştırılmadan tek başına kullanmalıdır.
CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Bağ0 - 00 - 014
Domates0 - 0400 - 40014
Elma ağacı0 - 00 - 014
Kayısı0 - 00 - 014
Zeytin0 - 00 - 014
Şeftali0 - 00 - 014