Peygamber çiçeği
Centaurea cyanus

Peygamber Çiçeği (Centaurea cyanus): Bileşikgiller familyasından; özellikle ılık bölgelerdeki tahıl tarlalarında yetişen bir bitkidir. 15-60 cm. kadar yüksek hafif örümcek ağımsı beyazımsı kıllı, dallı ,1 metreye kadar uzayabilen, bir yıllık, mavi çiçekli, otsu bir bitkidir.
Mavi kantaron olarak da bilinir. Anthocyanins, acı maddeler, tuzlar, glikozit, sarı madde, flavonlar ve mavi boya maddesi içerir. Ege ve Akdeniz bölgesinde 1000 metre yüksekliğe kadar olan yerlerde bolca bulunan bu bitki bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilir.

peygamber çiçeğinin faydaları
İştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır ve idrar söktürür. Vücuda rahatlık ve ferahlık verir. Böbreklerdeki kumları dökmeye yardımcı olur. Göğsü yumuşatıcı etkileri ile öksürük, nefes darlığı ve bronşite karşı faydalıdır.
Göz hastalıklarına iyi gelir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Cilt bozuklukları, kızarıklık ve kaşıntılı deri hastalıklarında faydalıdır. Kanı temizleyici özelliği ile vücutta biriken zehirli maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.
İltihap giderici etkileri ile başta böbrek ve boğaz iltihabı olmak üzere iltihapları gidermeye yardımcı olur. Romatizma şikayetlerini azaltır. Nikrise karşı faydalıdır. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasına yardımcı olur. Fazla miktarda kullanıldığında kalbe zarar verir.