Kviešu tumšbrūnā plankumainība
Cochliobolus sativus
Kviešu tumšbrūnā plankumainība, lapu brūnplankumainība, dīgstu helmintosporiozā sakņu puve, helmintosporioze, parastā sakņu puve, tumšbrūnā plankumainība (latīņu: Cochliobolus sativus, Bipolaris sorokiniana, Drecshlera sorokiniana, Helminthosporium sativum)
Ierosina – sēnes (Bipolaris sorokiniana, syn. Helminthosporium sativum, Drecshlera sorokiniana), teleomorfa (Cochliobolus sativus)
Bojā – Inficē visas labības, taču postošāka miežu sējumos, reizēm kviešu sējumos.
Zudumi – Parastās sakņu puves dēļ zudumi ir 10-15%, atsevišķos gadījumos pat 40%.%. Sējumi izretojas, samazinās cerošanas koeficients, veidojas tukšas vārpas.
Pazīmes novērojamas – ja infekcijas avots ir sēklas, slimības simptomi izpaužas jau dīgstu stadijā.
Simptomi – dīgsti brūnē, deformējas un reizēm atmirst, pat neiznākot augsnes virspusē. Pazīmes var parādīties uz visām auga daļām – dīgstiem, sakņu kakla, pūst stiebri mezglu vietās. Arī uz saknēm vērojamas tipiskas pūšanas pazīmes. Uz lapām ovāli, gaiši brūni līdz gandrīz melni plankumi ar krasi norobežotu gaišu apmalīti. Reizēm infekcija skar arī vārpas, tad novērojami brūni plankumi uz akotiem un vārpu plēksnēm
Veicina – Slimība postošāka novājinātos sējumos, pārlieku sausuma un silta laika apstākļos. Maksimāla inficēšanās notiek 15 C un ja gaisa relatīvais mitrums ir 95-98%
Saglabājas – augu atliekās, inficētos augos un daļēji sēklās.
Ierobežošana:
- augu maiņas ievērošana, jāņem vērā ne tikai priekšaugs, bet arī priekš-priekšaugs,
- jāpaaugstina organisko vielu saturs augsnē, kas sekmētu ātrāku augu atlieku sadalīšanos,
- sēklu kodināšana (daļēji ierobežo),
- fungicīdu lietošana, bet jāņem vērā, ka tie nav vienlīdz efektīvi pret visiem ierosinātājiem. Fungicīdu lietošana atmaksājas tikai retos gadījumos, parasti tad, ja sējumi ir augstražīgi un netiek ievērota augu maiņa.








Augu aizsardzības līdzekļi
- NAV PIEMĒROJAMS
- ⭑⭑⭑
- NAV PIEMĒROJAMS
- NAV PIEMĒROJAMS
- NAV PIEMĒROJAMS
- NAV PIEMĒROJAMS
- ⭑⭑⭑
- ⭑⭑⭑
- ⭑⭑⭑
- ⭑⭑⭑