Ramulārija

Ramularia collo-cygni

Ramulārija (latīņu: Ramularia collo-cygni, Ophiocladium hordei, Ovularia hordei)

Infekcijas avots 
Ramulāriju ierosina Ramularia collo-cygni, kas pirmoreiz minēta 1893. gadā. Šī postošā sēnīte inficē miežus, kviešus, tritikāli un arī graudzāles. Patogēns kādu laiku var izdzīvot arī uz salmiem. Pirmā jauno ziemas miežu sējumu inficēšanās iespējama siltās un mitrās rudens dienās. Paaugstinoties temperatūrai, mitros apstākļos, Ramularia collo-cygni pavasarī aktivizējas, taču tipiskie slimības plankumi parādās uz apakšējām lapām tikai pēc vārpošanas. Vēlāk tie redzami arī uz vārpas un akotiem.

Izplatība
Inficēto lapu starpšūnu telpā Ramularia collo-cygni veido caurspīdīgu micēliju. Ja gaisa mitrums ir augsts, lapu apakšpusē pa atvārsnītēm izspiežas tipiski, pērļu virtenei līdzīgi konīdiju nesēju sakopojumi. Konīdiju nesēji ir izliekti gulbja kakla formā (collo-cygni – gulbja kakls). Izliektā konīdiju nesēju forma nodrošina konīdiju izsviešanu. Ramularia collo-cygni var spēcīgi inficēt veselus, dzīvīgus un zaļus lapu audus. Sēnīte uz atmirušām lapām var pāriet saprofītiskā dzīvības formā. Micēlija augšana un sporu dīgšana visātrāk notiek pie 20-28 °C. Īpaši labvēlīgi inficēšanās apstākļi ir krasas dienas un nakts temperatūru svārstības un bagātīga rasas veidošanās.

Slimības pazīmes
Sākot ar vārpošanas fāzi, Ramularia collo-cygni veido blīvu punktiņu rakstu uz lapu plātnēm, lapu apakšpusēs un lapu makstīm. Katra nekrozes zona ir vienu vai divus milimetrus liela un iekrāsojas vidēji līdz tumši brūnā tonī, skaidri norobežojoties no lapu dzīslojuma. Šīs nekrozes vietas apņem hlorotiski apļi, kas veidojas izdalīto toksīnu ietekmē. Plankumi uz lapas virsmas parasti ir tumšāki nekā lapas apakšpusē. Ja gaisa mitrums ir augsts, lapu apakšpusē attīstās tipiski, pērļu virtenes formas konīdiju savirknējumi.

Līdzīgas slimības
Bez palīglīdzekļiem un attiecīgas pieredzes ramulārijas plankumus parasti ir ļoti grūti atšķirt no neparazītiskiem (fizioloģiskiem) lapu plankumiem un tīklveida plankumiem. Atšķirībā no neparazītiskajiem plankumiem Ramularia collo-cygni izraisītie simptomi redzami arī uz stiebriem un vārpām, ieskaitot akotus.

Ierobežošana
Izturīgu šķirņu audzēšana

Fungicīdi
Slimības ierosinātāju Ramularia collo-cygni var ierobežot izmatojot fungicīdu apstrādi citu slimību ierobežošanai, tādējādi daļēji samazinot arī ramulārijas izplatību.

Augu aizsardzības līdzekļi