Żółtlica drobnokwiatowa

Galinsoga parviflora

Gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. W Polsce pospolity. Roślina jednoroczna, jara. Charakteryzuje się bardzo krótkim okresem wegetacyjnym. (4-6 tygodni). W ciągu roku może wydać dwa lub trzy pokolenia. Pochodzi z obszarów o cieplejszym klimacie i jest wrażliwa na mróz, gdy tempetaruta jest poniżej zera – ginie. Rośnie w ogrodach, na przydrożach, ulicach, śmietniskach, stanowiskach ruderalnych, zarówno w cieniu jak i miejscach nasłonecznionych. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, gliniaste, czarnoziemy, bogate w azot i węglan wapnia. Chwast segetalny. 

Najczęściej zachwaszcza uprawy okopowe, głównie ziemniaki, kukurydzę, warzywa, rzadko uprawy zbożowe. 

Osiąga wysokość od 10 do 40 cm. Łodyga jest okrągława, lekko owłosiona, przylegająco owłosiona, w górnej części mocno rozgałęziona. Liście są naprzeciwległe, jasnozielone, krótkoogonkowe, zaostrzone na szczycie, na brzegach ząbkowane, lekko owłosione. Najniższe liście mają romboidalny kształt, środkowe są jajowate, a na szczycie łodygi są lancetowato wydłużone. Kwiaty zebrane są w baldachokształtne kwiatostany. Są drobne, białe i żółte, zewnętrzne – nibyjęzyczkowate i białe, a wewnętrzne – rurkowate i żółte. Wyrastają one z kątów liści na długich, słabo ogruczolonych, ale silnie owłosionych szypułkach. Owoc to czarna, omszona, czterokanciasta niełupka. Jeden osobnik może wyprodukować do 300.000 drobniutkich owoców. Nasiona są okrągławe, czarne  i są rozsiewane są przez wiatr. Mogą przetrwać w glebie nawet kilka lat nie tracąc zdolności kiełkowania. Korzenie są  krótkie, palowe, rozgałęzione, z licznymi bocznymi odgałęzieniami. Żółtlica drobnokwiatowa  kwitnie od IV do X (do pierwszego przymrozku).

Cechy charakterystyczne:
-  mylona z żółtnicą owłosioną, która jest bardziej owłosiona i dużo ma większe kwiatki nibyjęzyczkowe

Ciekawostki:
- inne nazwy: żółtliczka
- zawiera: sole mineralne, witaminę C
- w medycynie ludowej używana była do leczenia chorób skóry i w leczeniu egzem
- jest doskonałym wskaźnikiem jesiennych przymrozków, jej liście marzną dokładnie w temp. 0 °C, a szczytowe części roślin w temp. -1, -1,5 °C
- dzięki dużej zawartości białka może być używana jako zielona pasza
- przysmak królika.

Środki ochrony roślin