Granstar 75 WG

Producent
DU PONT
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
Rejestracja wygasła
Numer rejestracyjny
R-92/2010
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Środek chwastobójczy w formie granulatu do sporządzania zawiesiny wodnej, przystosowany do odmierzania objętościowego. Granstar 75 WG jest selektywnym herbicydem o działaniu systemicznym, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do zwalczania chwastów dwuliściennych w zbożach jarych i ozimych. Pobierany jest przez liście chwastów i szybko przemieszczany w roślinie, hamuje podział komórek w stożkach wzrostu, wstrzymując ich wzrost i rozwój. Szybki rozkład środka w glebie ogranicza możliwość pobierania go przez korzenie. Efekt działania środka widoczny jest po 14 dniach od wykonania zabiegu. Środek najlepiej działa na młode intensywnie rosnące chwasty. Granstar 75 WG charakteryzuje się selektywnością czynną, co oznacza, że zboża rozkładają środek na związki nieaktywne. Środek w zalecanych dawkach jest selektywny dla zbóż w okresie od fazy 2 liści do fazy strzelania w źdźbło. Środek można stosować na wszystkich typach gleb, na których uprawia się zboża. Opady deszczu występujące w trakcie lub wkrótce po zabiegu obniżają skuteczność działania środka. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy polowych.
Chwasty wrażliwe w dawce 20-25 g/ha w zbożach ozimych np.: gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, mak polny, maruna bezwonna, niezapominajka polna, tasznik pospolity.
Chwasty średnio wrażliwe w dawce 20-25 g/ha w zbożach ozimych np.: fiołek polny, przetacznik polny, przetacznik rolny, przytulia czepna.
Chwasty wrażliwe w dawce 15-20 g/ha w zbożach jarych.: chaber bławatek (w dawce 20 g/ha), fiołek polny, komosa biała, maruna bezwonna, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, żółtlica drobnokwiatowa.
Chwasty średnio wrażliwe w dawce 15-20 g/ha w zbożach jarych np.: bodziszek drobny, chaber bławatek (w dawce15 g/ha), przetacznik perski, psianka czarna, rdest powojowaty, rdest ptasi.
Chwasty odporne np.: przetacznik bluszczykowy.

Zawartość substancji czynnej:
tribenuron metylowy (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) – 75%.

STOSOWANIE ŚRODKA
Pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto
Środek stosować wiosną tuż po ruszeniu wegetacji od fazy krzewienia do początku fazy strzelania w źdźbło.
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: Granstar 75 WG 25 g/ha + adiuwant Trend 90 EC 0,05% w stężeniu 0,05% (50 ml na 100 l wody).
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: Granstar 75 WG 20 - 25 g/ha + adiuwant Trend 90 EC 0,05% w stężeniu 0,05% (50 ml na 100 l wody).
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym – 1.

Pszenica jara, jęczmień jary
Środek stosować od fazy krzewienia do początku strzelania w źdźbło gdy chwasty są w fazie 2-4 liści.
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: Granstar 75 WG 20 g/ha + adiuwant Trend 90 EC 0,05% w stężeniu 0,05% (50 ml na 100 l wody).
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: Granstar 75 WG 15 - 20 g/ha + adiuwant Trend 90 EC 0,05% w stężeniu 0,05% (50 ml na 100 l wody).
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym – 1.
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

UWAGI
1. W zależności od przebiegu pogody po zabiegu może wystąpić nieznaczne żółknięcie liści oraz krótkotrwałe zahamowanie wzrostu zbóż. Objawy te ustępują bez ujemnego wpływu na plon.
2. Wyższą z zalecanych dawek środka stosować na chwasty w późniejszych fazach rozwojowych lub w przypadku silnego zachwaszczenia plantacji.
3. Silna rosa lub opady występujące do 4 godzin po zabiegu mogą obniżyć skuteczność działania środka.
4. Środek stosować 1 raz w sezonie wegetacyjnym.
5. Środek stosować przemiennie z herbicydami o innym mechanizmie działania.

NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek nie stwarza zagrożenia dla roślin uprawianych w następnym sezonie wegetacyjnym. W przypadku konieczności likwidacji plantacji, po wykonaniu orki można uprawiać zboża i kukurydzę.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
Środka nie stosować:
- łącznie z nawozami stosowanymi nalistnie,
- w zbożach, w których przewidziane są wsiewki roślin motylkowych,
- na rośliny uszkodzone przez mróz, suszę, szkodniki lub choroby.
Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
- znoszenia cieczy użytkowej na sąsiadujące rośliny uprawne,
- nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Środek odmierzyć załączoną do opakowania wyskalowaną miarką (lub odważyć). Odmierzoną ilość środka wsypać bezpośrednio do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem). Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Zbiornik opryskiwacza uzupełnić wodą do potrzebnej ilości ciągle mieszając. Stosując Granstar 75 WG łącznie z adiuwantem Trend 90 EC do zbiornika napełnionego do połowy sporządzoną cieczą użytkową środka Granstar 75 WG dodać Trend 90 EC. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Następnie zbiornik opryskiwacza uzupełnić wodą, ciągle mieszając. Ciecz użytkową środka sporządzić bezpośrednio przed użyciem. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza. Ze względu na bardzo dużą wrażliwość niektórych roślin uprawnych nawet na znikome ilości środka, bardzo ważne jest dokładne wymycie opryskiwacza po zabiegu, zwłaszcza przed użyciem w innych roślinach niż zalecane, zgodnie z poniżej podanym sposobem:
- opróżnić zbiornik, następnie wypłukać wszystkie części składowe opryskiwacza i ponownie opróżnić,
- napełnić zbiornik wodą dodając jeden z zalecanych środków zawierających podchloryn sodowy i płukać przez co najmniej 10 minut z włączonym mieszadłem,
- części składowe rozpylacza rozmontować, wymyć i wypłukać osobno w roztworze środka zawierającego podchloryn sodowy,
- ponownie wypłukać zbiornik i wszystkie części składowe opryskiwacza czystą wodą.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:– po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub
– unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub
– unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach.
Po pracy aparaturę dokładnie wymyć.

 

Zarejestrowane dla kultur
Pszenica ozima
Pszenżyto ozime
Żyto ozime
Pszenica jara
Jęczmień jary