Dumble 40 ECRegistered until: 2023 M12 30
Doğal Tarım - Insektisit
6737

Özellikler: Temas ve mide zehiri etkili, kalıcılığı uzun, organik fosforlu sistemik bir insektisittir.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:
Uygulama aletinin deposu yarı yarıya su ile doldurulur. Gerekli miktar bitki koruma ürünü bir miktar su ile karıştırılır ve depoya ilave edilir. Karıştırıcı düzen çalıştırılarak depo su ile doldurulur. Uygulama esnasında bitki en iyi şekilde yıkanmalıdır. Yer aletlerine yaprak altı memeleri takılmak suretiyle, yaprak alt yüzeylerinin ıslatılması sağlanmalıdır. Rüzgarlı havalarda ve günün sıcak saatlerinde uygulama yapılmamalıdır.

DİRENÇ YÖNETİMİ:
DUMBLE 40 EC adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup 1B olarak sınıflandırılan bir İnsektisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için DUMBLE 40 EC ‘nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup 1B harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİĞİ:
Kuvvetli alkali karakterdeki bitki koruma ürünleri, Dinitro bileşikleri, Metelaxly, terkipli ilaçlar hariç diğer insektisit, fungusit, akarisit ve yaprak gübreleriyle karıştırılarak kullanılabilir. Uygulama için büyük miktarda karışım yapılmadan önce ön denemelerin yapılması tavsiye edilir.

ÇEVREYE ETKİSİ:
Arılara zehirlidir. Çiçeklenme dönemi uygulamayınız.
Balıklar zehirlidir. Sulara bulaştırmayınız.

ANTİDOT:
Atropin sülfat ve Toxogin’dir. Atropin sülfat zehirlenmenin şiddetine göre 2-3 mg’dan başlayarak 100 mg’a kadar verilebilir. Belirti ve şiddetine göre doktor tavsiyesi uygulanır.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Antep fıstığı0 - 00 - 07
Pamuk0 - 0100 - 1007
Susam0 - 0100 - 1007
Zeytin0 - 00 - 021