Judo 5 ECRegistered until: 2033 M12 23
Doğal Tarım - Insektisit
4533

Özellikler: Kontakt ve mide yolu ile etkili ,ani ve kalıcı etkiye sahiptir.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ VE ZAMANI:
JUDO 5 EC temas ve mide yoluyla etkili olup, ani ve yeterli kalıcı etkiye sahiptir. Uygulamadan iyi sonuç alabilmek için uygulamaların zararlıların uygun dönemlerinde ve iyi bir kaplama yapabilecek şekilde uygulanması gerekir.

Pamukta Yeşilkurta karşı uygulamalar, yeni çıkışların yoğun olduğu yani larvalar küçük dönemde iken yapılmalıdır. Bu devrede mevcut ve uygulamadan itibaren beş gün içinde konacak yeşilkurt yumurtaları da JUDO 5 EC’nin etkisi ile açılmayıp larva meydana getiremezler.

Mısırda Mısır kurdu ve Koçan kurduna karşı ilk bulaşmalar görüldüğünde ilk uygulama, diğer uygulamalar 10-15 günde bir yapılır.

Elma İç kurduna karşı ilk uygulama, larvaların yeni çıktıkları dönemde yapılmalıdır. Larvaların meyve içine girmeden yapılan uygulama en uygundur. İlk uygulamadan sonra 20-25 gün arayla 2-3 uygulama daha yapılır.

Bağda Salkım güvesine karşı yapılacak uygulamalar tahmin ve uyarı sistemine göre yönlendirilir. Cinsel çekici tuzaklarda yakalanan kelebek sayısı tepe noktasına ulaşıp düşmeye başlaması, akşamüstü sıcaklıklarının iki gün üst üste 15 °C’yi aşması, yumurtalardan larva çıkışı takip edilerek, etkili sıcaklıklar toplamı toplamı 1. dölde 120 gd (gün/derece), 2. dölde 520 gd, 3. dölde 1047 gd’ye ulaşması, fenolojik olarak, 1. dölde çiçek tomurcuğu, 2. dölde koruk, 3. dölde tatlaşma başlangıcı döneminde olması halinde uygulama yapılır. Her döle bir uygulama yapılır.

Bağda Agrotis’lere karşı filizler uyandığında dallara ve omcanın altına bitki koruma ürünü uygulanır.

Domateste larvalar küçük dönemde iken ve meyvelerin içerisine girmeden uygulama yapılmalıdır.

Lahanada uygulamalar Lahana güvesi kurtları küçük devrelerde iken yapılmalıdır. Uygulamalarda 100 lt suya 20 ml yayıcı yapıştırıcı ilavesi yararlı olur.

Antep fıstığında yaprak pisilla nimfleri yapraklarda ilk görüldüğünde birinci uygulama yapılır.

Patateste Patates böceğine karşı larva ve ergin dönemlerinde uygulamalar yapılmalıdır.

Zeytinde güveye karşı uygulama çiçek salkımlarında % 10 zarar görüldüğünde yapılır.

Hububatta erken ilkbaharda Ekin kambur böceğinin faaliyete başladığı zaman uygulama yapılmalıdır.

Hububatta Süne’nin 1. ve 3. yaş devresinde yapılması gereken uygulamalar eğer yapılmaz ise 4. ve 5. yaş devresinde yapılmalıdır.

Fındıkta uygulamalar fındık meyvelerinin 3-4 mm çapta olduğu dönemde yapılmalıdır.

DİRENÇ YÖNETİMİ:
JUDO 5 EC adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup 3A olarak sınıflandırılan bir İnsektisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu  nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için JUDO 5 EC nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup 3A harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:
JUDO 5 EC birçok insektisit, akarisit ve fungisitle  karışabilir. Uygulama için çok miktarlarda karışım yapmadan önce ön karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir.

ÇEVREYE ETKİSİ:
Arılara zehirlidir. Çiçeklenme dönemi kullanmayınız. Balıklara zehirlidir, sulara bulaştırmayınız. 

ANTİDOT:
Bilinen bir antidotu yoktur. Mideyi, mide muhteviyatının solunum yollarına kaçmamasına özen göstererek yıkayın. Sonra semptomatik ve takviye edici tedavi uygulanır.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Antep fıstığı0 - 00 - 07
Bağ0 - 00 - 07
Domates0 - 040 - 403
Elma ağacı0 - 00 - 03
Fındık0 - 050 - 503
Kışlık buğday0 - 020 - 5014
Lahana0 - 025 - 253
Mısır0 - 030 - 5014
Pamuk0 - 050 - 1507
Patates0 - 040 - 407
Soya fasulyesi0 - 0150 - 150-
Yazlık buğday0 - 020 - 5014
Zeytin0 - 00 - 07
Şeker pancarı0 - 025 - 253