Kitinaz 25 WPKayıt süresi doldu
Doğal Tarım - Insektisit

Özellikler: Sindirim sistemi etkili bir insektisittir. Ayrıca kontakt ovisit olarak da etkilidir. Kitinde birikir ve kitin sentezini engelleyerek etkili olur.

KULLANMA ŞEKLİ
KITINAZ 25 WP bir mide zehiridir, etkisi zararlı kütitülünde kitin oluşmasına engel olmak, böylelikle gömlek değiştirme işlemini durdurmak esasına dayanır. Pek çok zararlının yumurta kabuğunun içine işleyerek yumurtadan çıkmayı engeller. Yumurta öldürücü (ovisit) olarak kullanıldığından etkisi hızlıdır. Bununla birlikte, etki şeklinin özelliği nedeniyle larva öldürücü etkisi biraz gecikebilir. Bu etki açık olarak uygulamalardan sonra larvanın ilk gömlek değiştirmeleri sırasında görülür. Bu nedenle özellikle Elma İç kurdunun yumurtlama zamanında ancak yumurtalar açılmadan önce kullanılmalıdır. Birer ay ara ile gerekirse 3-4 kez uygulanabilir. Bu uygulama Yaprak Galeri Güvelerine de etkilidir. Uzun süreli kalıcı etkisi vardır. 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:
Önce uygulama aletinin deposu yarısına kadar su ile doldurulur. Önerilen miktarda bitki koruma ürünü ayrı bir kapta bir miktar su ile iyice karıştırılır. Sonra bu karışım uygulama aletinin deposuna boşaltılır. Bu esnada aletin karıştırıcı tertibatı çalışır durumda olmalı ve gerekli miktarda su depoya ilave edilmelidir. Armut psillası mücadelesinde ise önerilen miktarda bitki koruma ürünü tartılır ve ayrı bir kapta yine tavsiye edilen miktarda bitkisel yağ ile iyice karıştırılır. Sonra bu karışıma biraz su da katılır, karıştırılmaya devam edilir. Sonra bu karışım daha önce yarısına kadar su doldurulmuş aletin deposuna boşaltılır. Aletin karıştırıcı tertibatı devamlı çalışır durumda olmalı ve su konularak ilaç uygulamaya hazır hale getirilmeli. 

DİRENÇ YÖNETİMİ:
KITINAZ 25 WP adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup 15 olarak sınıflandırılan bir İnsektisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için KITINAZ 25 WP ‘nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup 15 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİĞİ:
Genel olarak aynı formülasyon şeklindeki diğer bitki koruma ürünleri ile karıştırılarak kullanılabilir. Uygulama için büyük miktarda karışım yapmadan önce karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir.

ÇEVREYE ETKİSİ
Balıklara ve kuşlara zehirli değildir.
Bal arılarına zehirli değildir. Çiçeklenme sırasında uygulanabilir. 

ANTİDOT:
Özel bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanır.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Antep fıstığı0 - 00 - 014
Armut0 - 00 - 014
Elma ağacı0 - 00 - 014
Fındık0 - 00 - 014
Turunçgiller0 - 00 - 014
Zeytin0 - 00 - 014