Petra 5 ECRegistered until: 2024 M12 7
Agrobest - Insektisit
4918

GENEL BİLGİLER
- Boş kutuları usulüne göre imha ediniz.
- Kuru ve serin yerde saklayınız,
- PETRA 5 EC’ yi kullanırken sigara ve içecek içmeyiniz, Hiçbir şey yemeyiniz.  
- Arılara zararlıdır.  
- Balıklara zararlıdır.
- Havuzları, nehirleri ve su yollarını  ilaçla ve boş ambalajla kirletmeyiniz.
- Göz koruyucusu kullanınız. Sulandırılmamış PETRA 5 EC (Lambda- cyhalothrin  50 g/L) gözlerinize zarar verebilir. Gözünüze geldiğinde onu hemen yıkayınız. İlk yardım tedbirlerine bakınız.
- Sentetik lastik eldiven giyiniz. Sulandırılmamış ilaç derinizi tahriş edebilir. Eğer derinize bulaşmışsa hemen yıkayınız.Elbiselerinize dökülmüş ise değiştirip hemen onu yıkayınız.
- Bütün ilaçlarda olduğu gibi, ilaçlama sırasında mümkün olduğu kadar ilaç ile temastan sakınınız.
- Atomizer ile sisleme şeklinde ilaçlama yapılırken ağzınızı ve burnunuzu kapatacak bir maske takınız.

LAMBDA-CYHALOTHRIN:
Böceklerin sinir sistemi üzerinde ve  nöronların işlevini sodyum kanalı etkilleşimi ile bozar. Sistemik  olmayan kontak  ve mide etkili kovucu özelliğe ile hızlı ani ve uzun rezidüel etkilidir.Kitin sentezi inhibitörü .Persistan insektisit ve akarisit kontak  ve mide etkili.. 

PETRA 5 EC (Lambda- cyhalothrin  50 g/L) su ile karıştırılarak kullanılır. İlacı önce ayrı bir kapta az bir miktarda su ile karıştırınız. Aletin deposunu yarıya  kadar su ile doldurup karıştırıcısını çalıştırarak hazırlanmış ilacı içine dökünüz ve üzerini su ile tamamlayınız. Hazırlanmış ilacı  aynı gün içinde kullanınız.

PETRA 5 EC (Lambda-cyhalothrin  50 g/L) değme ve mide yoluyla etkili olup, ani ve yeterli kalıcı etkiye sahiptir. İlaçlamadan iyi sonuç alabilmek için ilaçlamaların zararlıların uygun dönemlerinde ve iyi bir kaplama yapabilecek şekilde uygulanması gerekir.

Pamukta yeşil kurda karşı ilaçlamalar:
yeni çıkışların yoğun olduğu , yani larvaların küçük dönemde iken yapılmalıdır. Bu devrede mevcut ve ilaçlamadan itibaren beş gün içinde konacak yeşil kurt yumurtaları da Petra  5 EC ‘nin etkisi ile açılmayıp larva meydana getiremezler.

Mısır :
İlk bulaşmalar görüldüğünde ilk ilaçlama, diğer ilaçlamalar 10-15 günde bir yapılır.

Elma :
İlk ilaçlama, larvaların yeni çıktıkları dönemde yapılmalıdır. Larvalar meyveler içerisine girmeden yapılan ilaçlama en uygundur. İlk ilaçlamadan sonra 20-25 gün arayla 2-3 ilaçlama daha yapılır.

Bağ : 
İlk ilaçlama ilk larvaların görüldüğü çiçek tomurcuğu döneminde yapılır. İkinci ilaçlama koruk. üçüncü ilaçlamada üzümler tatlanmaya başladığında uygulanır. Bağda, Agrotislere karşı filizler uyandığında dallara ve omcanın altına ilaç uygulanır.

Domates :
Larvalar küçük devrelerde iken ve meyvelerin içerisine girmeden ilaçlama yapılmalıdır.

Lahana :
İlaçlamalar lahana güvesi larvaları küçük devrelerde iken yapılmalıdır. Yayıcı yapıştırıcı ilavesi yararlı olur.

Antep fıstığı :
Yaprak pisilla nimfleri yapraklarda ilk görüldüğünde birinci ilaçlama yapılır. Daha sonra larva yeniden bulaşırsa gene nimflere karşı ikinci ilaçlama yapılabilir.

Zeytin : 
Güveye karşı ilaçlama çiçek salkımlarında % 10 zarar görüldüğünde yapılır.

Hububat :
Erken ilk baharda Ekin Kambur böceğinin faaliyete başladığı zaman ilaçlama yapılmalıdır.
Hububatta, süt olum devresinde sünenin 1. ve 3. yaş devresinde yapılması gereken ilaçlamalar eğer yapılmaz ise 4. ve 5. yaş devresinde yapılmalıdır.

Fındık :
İlaçlamalar fındık meyvelerinin 3-4 mm çapta olduğu devrede yapılmalıdır.

Badem iç kurdu:
İlk ergin çıkışını takiben yapılan kafes sayımlarında, toplu çıkış tespit edildiğinde tek ilaçlama yapılır. Gerektiğinde ilacın etki süresine göre 15 gün sonra ikinci bir ilaçlama yapılır.

PETRA 5 EC (Lambda- cyhalothrin  50 g/L) birçok insektisit, akarisit ve fungisitle karışabilir.İlaçlama için büyük miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemeleri yapılması tavsiye edilir.
CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Antep fıstığı0 - 00 - 03
Badem0 - 00 - 03
Bağ0 - 00 - 07
Domates0 - 050 - 503
Elma ağacı0 - 00 - 03
Fındık0 - 050 - 507
Kışlık buğday0 - 020 - 5014
Lahana0 - 025 - 252
Mısır0 - 030 - 5014
Pamuk0 - 050 - 1007
Pancar0 - 025 - 253
Patates0 - 040 - 403
Soya fasulyesi0 - 0150 - 1503
Yazlık buğday0 - 020 - 5014
Zeytin0 - 00 - 03