Zelos OD 240Registered until: 2025 M02 12
Doğal Tarım - Insektisit
10096

Özellikler: Yeşil aksam uygulamaları için geliştirilmiş olan ZELOS® OD 240 , etkili maddesi Thiacloprid'in  sahip olduğu özelliklerle etki spekturumu dahilinde olan emici ve ısırıcı böcekler ve lepidoptera sınıfından bazı zararlılara karşı tam bir kontrol sağlar. ZELOS® OD 240 OD formülasyonun sağladığı tüm özelliklere sahiptir

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANIM ŞEKLİ:
Önce gereken miktar bitki koruma ürünü ayrı bir kapta bir miktar su karıştırılır. Hazırlanan karışım yarısına kadar suyla dolu ilaçlama aletinin deposuna karıştırılarak ilave edilir. Depo gereken miktar suyla tamamlanarak tekrar karıştırılır ve uygulamaya hazır hale getirilir. Hazırlanan bu karışım havanın serin ve sakin olduğu zamanda bitkilerin her tarafını kaplayacak şekilde püskürtülür.

DİKKAT: Kullanmadan önce iyice çalkalayınız 

Elmada elma iç kurduna karşı yapılacak uygulamalar tahmin ve uyarı sistemine göre yönlendirilmelidir.

Elmada elma yeşil yaprakbitine karşı sürgünlerin % 15’i bulaşıksa uygulama yapılmalıdır. Armutta armut psillidine karşı sürgünlerin % 15’i bulaşıksa ve 2. ve 3. nimfin çoğunlukta olduğu dönemde uygulama yapılır.

Kiraz sineğine karşı görsel sarı yapışkan tuzaklarda ilk ergin yakalandıktan sonra 7-10 gün içinde uygulamanın yapılması gereklidir.

Yaprakbükene karşı çiçek buketlerinde larva ile bulaşma oram % 5 ise çiçek taç yapraklarının %’ü döküldüğünde bir uygulama yapılır. Gerekirse birinci uygulamadan 15 gün sonra ikinci bir uygulama yapılır.

Antep fıstığında yaprak psillidine karşı bileşik yaprak başına 20-30 nimf görüldüğünde bir uygulama yapılır.

Fidan dipkurduna karşı ergin popülasyonunun arttığı, sap dibinden yenmiş taze yaprakların görüldüğü, aşı gözlerinin yada sürgünlerin kemirildiği dönemde uygulamaya geçilmelidir.

DİRENÇ YÖNETİMİ:
ZELOS OD 240 adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup 4A olarak sınıflandırılan bir İnsektisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için ZELOS OD 240‘ın aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup 4A harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:
EC, SL, SC, WP ve WG formülasyonlu birçok konvansiyonel bitki koruma ürünü ile karışabilir. Uygulama için çok miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir

ÇEVREYE ETKİSİ:
Balıklara zehirlidir.

ANTİDOT:
Bilinen bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanmalıdır.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Antep fıstığı0 - 00 - 014
Armut0 - 00 - 014
Elma ağacı0 - 00 - 014
Kiraz0 - 00 - 014
Nar0 - 00 - 07