Септоріоз

Septoria nodorum

Вражає всі надземні органи рослини. Перші ознаки проявляються на колеоптиле у вигляді окремих незграбних коричневих плям, бурих смуг. Колеоптиле часто коротшає, на паростках утворюються дрібні чорні горбки - пікніди збудника. Іноді відзначається скручування проростків, викривлення, побуріння шийки і заснування перших листя. Сходи нерівномірні, укорочені, деформовані.
На листі і піхвах утворює численні, дрібні, довгасті, у вигляді штрихів або темно-бурі з хлоротичні облямівкою плями. На стеблах плями брудно-бурі, розпливчасті, поступово знебарвлюються. На колосках уражаються колоскові луски з утворенням темно-бурих пізніше светліючих плям. Хвороба може переходити на зерно, яке не має видимих симптомів ураження і відрізняється від здорового легковажністю і щуплістю.
Збудник зберігається на рослинних рештках, сходах і насінні. Конідії і аскоспори є джерелом первинного зараження сходів пшениці. Протягом вегетації поширення відбувається за допомогою конідій.
Розвиток і поширення хвороби залежить від метеорологічних факторів. Для проростання конідій оптимальна теіпература - 23oС і відносна вологість повітря 100% (краще в крапельно-рідкої формі). В епіфітотії септоріозу пшениці вирішальне значення мають рясні і відносно часті опади. Тому недолік вологи навесні (в період накопичення інфекційного початку на сходах) і в наступні літні місяці знижує поширення хвороби.
Шкідливість захворювання полягає в недобір урожаю через загибель рослин, а також зменшенні кущистості рослин та продуктивності колоса.

Засоби захисту рослин