Хрестоцвітні блішки

Phyllotreta spp.

Морфологічні ознаки: Дрібні (2-3 мм) стрибучі жуки з одноколірними або двокольоровими надкрилами. Личинки червоподібні з 3-ма парами грудних ніг, білувато-жовті. Дорослі личинки завдовжки до 4-5 мм. Зимують жуки під рослинними залишками, під опалим листям у чагарниках і на узліссях лісів, у верхньому шарі грунту на полях та інших місцях.
Річний цикл: З зимівлі виходять навесні при середньодобовій температурі 8-9 ° С. Хрестоцвіті блішки більшості видів відкладають яйця в грунт біля капустяної рослини, личинки живляться дрібними корінцями рослин, не завдаючи їм помітної шкоди, за винятком виїмчаста. Самки цього виду розміщують яйця в вигризенние ними ямки в головному корені, личинки вбуравливаются в нього, що викликає пригнічення рослин. Світлонога Блошко відкладає яйця на листя капустяних,  личинки мінують листя, що зменшує їх асиміляційну поверхню. Личинки розвиваються 16-30 діб. Хрестоцвіті блішки дають 1-2 покоління. Жуки нового покоління з'являються в кінці липня - в серпні. Жуки виїдають на листках виразки діаметром 1,5-2 мм. Сильно пошкоджені листя засихаює, а при ураженні точок росту рослина гине. Активність блішок збільшується в суху і жарку погоду, протягом одного дня вони можуть знищити сходи ріпаку. У прохолодну й дощову погоду активність їх знижується. ЕПШ 3-5 жуків на 1 м2.
Поведінка: Найбільшої шкоди жуки завдають у весняний період. На листках блішки вишкрібають маленькі виразочки та ямки, можуть також знищувати точку росту. Пошкоджена листова тканина підсихає, викришується і в результаті утворюються невеликі отвори. У разі значного об’їдання листки засихають, часто спостерігається масова загибель рослин. Особливо активні й шкодочинні жуки в жарку та суху погоду.
Жуків хрестоцвітих блішок знищують їздці з родини Braconidae підродини Euphorinae та кліщі з групи Trombidiidae. На личинках паразитують два види їздців: діоспілюс — Diospilus morosus Reinh (Hymenoptera: Braconidae) і еулофус Eulophus sp. (Hymenoptera: Eulophidae).
Поширення: В Україні трапляється повсюдно. Пошкоджує капусту, брукву, ріпу, редьку, редиску, гірчицю, ріпак.

Засоби захисту рослин