Підмаренник чіпкий

Galium aparine

Загальна біоморфологічна характеристика: однорічна трав'яниста рослина родини маренових. Стебла полеглі або лазячі, 50—200 см завдовжки, чотиригранні, по ребрах вкриті загнутими гачковидно вниз шипиками, розгалужені. Листки — в кільцях по 6—8, оберненояйцевидні (нижні) або клино-видно-ланцетні (серединні й верхні), по краю і зісподу по серединній жилці негусто вкриті відігнутими назад шипиками, зверху розсіянощетинисті, на верхівці — відтягнуті в тонке вістря. Квітки дрібні, правильні, полігамні (двостатеві й чоловічі), зрослопелюсткові, в пазушних півзонтиках, більших за листки; віночок до 2 мм у діаметрі, білуватий, колесовидний, з чо-тирироздільним відгином. Плід— сухий горішок.
Поширення: Підмаренник чіпкий росте як бур'ян на городах, у садах, радше на полях.
Розмноження: Репродуктивна здатність — 0,3—1,2 тис. насінин на рослину. Зберігає життєздатність у ґрунті до 5 років, період спокою — до 6 місяців. Цвіте у травні — вересні. Проростає у межах температур 1—20°С тільки після перезимівлі.
Хімічний склад: Трава підмаренника чіпкого містить глікозид ас-перулозид, дубильні речовини, сапоніни, органічні кислоти (лимонна, галова), червоний барвник та вітамін С (128 мг%).

Засоби захисту рослин