Щириця

Amaranthus

Рід трав'янистих однорічних рослин родини Амарантові. Період цвітіння 8 тижнів. Суцвіття довгі червоного кольору. Дрібні червоні квіточки можуть збиратися в суцвіття - довге, щільне, колосовидний-метельчатое. Квіти тримаються декілька місяців. Існують й інші назви цієї рослини - бархатнік, амарант, півнячі гребінці, аксамітнік.
Щириця — однорічний ярий бур’ян. Розмножується виключно насінням. Плодючість дуже висока — 230 000-500 000 насіння. Максимальна плодючість — 1 млн. 70 тис. насіння з однієї рослини. Лімітуючим фактором для утворення насіння служить наявність світла, тому якщо щириця знаходиться в нижніх ярусах агрофітоценозів, то і її плодючість набагато нижче.
Висока шкодочинність щириці спостерігається в широкорядних посівах, а також на посівах зернових при високій вологості грунту. Кореневі виділення цього бур’яну можуть пригнічувати проростання насіння зернових культур. Зниження врожайності від щириці може становити 5-50%. Бур’ян в період цвітіння є сильним алергеном. Для щириці звичайної характерне явище гетерокарпіі — різнопліддя. Неоднорідність насіння позначається на періоді спокою і швидкості проростання, темпах росту і розвитку, що обумовлено місцем розміщення насіння в суцвітті і особливостями живлення. Деякі вчені це явище розглядають як спадковий фактор, що не залежить від умов навколишнього середовища. Однак на період спокою насіння щириці впливають екологічні умови. При нестачі вологи насіння не переходять у стан спокою, при вологих умовах — період спокою тривалий і чітко виражений.

Засоби захисту рослин