Actara 240 SC

Üretici firma
SYNGENTA
Şu tarihe kadar kayıtlı
2025-03-27
Kayıt numarası
3741
Aktif maddeler
Bağlantılar

Actara 240 SC traktör sırt pülverizatörleri ve motorlu atomizörlerle kullanılabileceği gibi serada damlama sulama sistemi ile de kullanılabilir.
Sera uygulamalarında ilaç damlama sulama sistemi ile bitkilerin kök bölgesine verilir. İlaçlama öncesi sadece su ile bitkilerin kök bölgesinin ıslanması sağlanmalıdır. Bir dekar alanın sulanması için gerekli su miktarı tespit edildikten sonra, gerekli ilaç miktarı ilaç tankına konur ve damlama sulama sistemi ile ilaçlama yapılır. İlaçlama bittikten sonra da borularda kalan ilaçların temizlenmesi için yeterli bir süre duru su verilmelidir. Damlama sulama sisteminde kalibrasyon için damlama borularına su verilir, baştan ve sondan 3 memenin akış debisi ölçülür. Sapma %10’u geçmemelidir.
Tütünde bir yaprakta ortalama 25 adet yaprakbiti (nimf veya ergin) görüldüğünde ilaçlamaya başlanır.

- Şeftalide 100 adet sürgünün 7’si bulaşık olduğunda ve erginlerin ¾’ünün kanatlı forma dönüştüğünde ilaçlamaya geçilmelidir.
- Armutta armut psillidi mücadelesinde, kışlayan döl erginlerinin bıraktığı yumurtaların hemen hemen tamamının açılıp ikinci ve üçüncü dönem nimfler görülmeye başladığı ve zararlı nimflerin salgıladığı tatlımsı madde akıntısının başlamadığı dönemde, sürgünlerin %15’den fazlasında bulaşma görüldüğünde ilaçlama yapılır. Her sürgünde bir birey görüldüğünde o sürgün bulaşık kabul edilir.
- Marulda 20 – 40 adet yaprakta bir yaprağa düşen zararlı sayısı 10-20 adet olduğunda ilaçlamaya başlanır. 

Diğer İlaçlarla Karışma Durumu
Actara 240 SC, yaygın olarak kullanılan birçok ilaçla karışım halinde kullanılabildiği gibi Maxim XL 035 FS ile de kullanılabilir. Ancak tüm ilaçlarla karışım durumu bilinmediğinden, tereddüt halinde fiziksel karışabilirlik testi yapılması tavsiye edilir.

Dikkat
Kullanmadan önce ilacı ambalajında iyice çalkalayınız. İlaçlı karışım bekletilmeden kullanılmalıdır.

Kültürler için kayıtlıOranHasat Öncesi Aralığı
Pamuk20 ml28
Patlıcan30 ml5
Domates15 - 100 ml5
Tütün15 - 50 ml14
Marul20 ml7
Salatalık100 ml3
Şeftali0 l14
Şeftali0 l14
Armut0 l14
Elma ağacı0 l14