Kavancha 5 ECRegistered until: 2022 M12 3
Sunset Kimya - Insektisit
4252

İLACIN HAZIRLANMASI VE KULLANIMI:
İlaç su ile karıştırılarak kullanılır. İlacı önce ayrı bir kapta az bir miktarda su ile karıştırınız. Aletin deposunu yarıya kadar su ile doldurup karıştırıcısını çalıştırarak hazırlanmış ilacı içine dökünüz ve üzerini su ile tamamlayınız. Hazırlanmış ilacı aynı gün içinde kullanınız.

İLAÇLAMA SIRASINDAKİ TEDBİRLER:
Mümkün olduğunca ilaç ile temastan sakınınız. Atomizer ile sisleme şeklinde ilaçlama yapılırken ağız ve burnu kapatacak bir maske kullanınız.

KALİBRASYON: İlaçlama aletinin deposuna belli miktarda su konularak, ilaçlama yapılıyormuş gibi birim alana düşen su miktarı tespit edilir. Tavsiye edilen ilaç miktarı, tespit edilen suya oranlanarak, ilaçlama aletinin deposuna konur ve ilaçlama aletinin karıştırıcısı çalıştırılır.

KULLANMA ŞEKLİ VE ZAMANI:
KAVANCHA 5 EC değme ve mide yoluyla etkili olup, ani ve yeterli kalıcı etkiye sahiptir. İlaçlamadan iyi sonuç alabilmek için ilaçlamaların zararlıların uygun dönemlerinde ve iyi bir kaplama yapabilecek şekilde uygulanması gerekir.
Pamukta,:Yeşilkurt: Yeni inficarların çoğunlukta olduğu yani larvalar küçük dönemde iken yapılmalıdır. Bu devrede mevcut ilaçlamadan itibaren 5 gün içinde konacak yeşilkurt yumurtaları da KAVANCHA 5 EC’nin etkisi ile açılmayıp larva meydana getiremezler.
Yaprak biti: Fide devresinde % 50 bulaşık fide ,tarla devresinde ise 1 yaprakta ortalama 25 pamuk yaprak biti saptandığında ilaçlama yapılır.
Kırmızı örümcek:Yaprak başına ortalama 10adet kırmızı örümcek tespit edildiğinde ilaçlama yapılır.

Mısırda: Mısır kurdu ve Koçan kurdu’na karşı ilk bulaşmalar görüldüğünde mücadeleye başlanır ve 15 gün ara ile 3 ilaçlama yapılır.
Elma: İç kurdu’na karşı ilk ilaçlama, larvaların yeni çıktıkları dönemde yapılmalıdır. Larvalar meyveler içerisine girmeden yapılan ilaçlama en uygundur. İlk ilaçlamadan sonra 20-25 gün arayla 2-3 ilaçlama daha yapılır.
Bağ: Salkım güvesi’ne karşı ilk ilaçlama ilk larvaların görüldüğü çiçek tomurcuğu döneminde yapılır, ikinci ilaçlama koruk, üçüncü ilaçlamada üzümler tatlanmaya başladığında uygulanır.
Domateste: Yeşil kurt: Larvalar küçük devrelerde iken ve meyvelerin içerisine girmeden ilaçlama yapılmalıdır.
Lahanada: İlaçlamalar lahana güvesi larvaları küçük devrelerde iken yapılmalıdır. İlaçlamalarda 100 lt. suya 20 ml. yayıcı yapıştırıcı ilavesi yararlı olur.
Antep fıstığında: Yaprak pisilla nimfleri yapraklarda ilk görüldüğünde birinci ilaçlama yapılır. Daha sonra larva yeniden bulaşırsa gene nimflere karşı ikinci ilaçlama yapılabilir.
Zeytin:İlaçlama çiçek salkımlarında % 10 zarar görüldüğünde yapılır.
Buğday:Süne:İlaçlama 1-3 nimf döneminde ,eğer yapılmaz ise 4-5 nimf döneminde yapılmalıdır.
Hububat hortumlu böceği:Topraktan çıktıktan 10 gün sonra ilaçlanmaya başlanmalıdır.
Ekin kambur böceği:İlaçlama erken ilk baharda böceğin faaliyete başladığı dönemde uygulanır.
Fındık: İlaçlamalar fındık meyvelerinin 3-4 mm çapta olduğu devrede yapılmalıdır.
Soya:3 metre uzunluğundaki bir soya sırasında 6 adet larva bulunduğunda ilaçlamaya başlanmalıdır.
Patates:Patates böceği:Eğer 1. Döle karşı ilaçlama yapılacak ise bitkilerde ilk olgun larvalar(4.dönem) görüldüğünde yapılmalıdır.İkinci döle karşı ilaçlama yapılması halinde yumurta açılımının tamamlanması gerekmektedir.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU: KAVANCHA 5 EC birçok insektisit, akarisit ve fungusitle karışabilir.İlaçlama için büyük miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemeleri yapılması tavsiye edilir.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Antep fıstığı0 - 00 - 03
Bağ0 - 00 - 07
Domates0 - 050 - 503
Elma ağacı0 - 00 - 03
Fındık0 - 050 - 503
Kışlık buğday0 - 020 - 5014
Lahana0 - 025 - 253
Mısır0 - 030 - 5014
Pamuk0 - 050 - 1507
Patates0 - 040 - 403
Soya fasulyesi0 - 0150 - 150-
Yazlık buğday0 - 020 - 5014
Zeytin0 - 00 - 03
Şeker pancarı0 - 025 - 253