Menta AresRegistered until: 2022 M05 24
Menta Tarim - Insektisit
8688

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI
Gerekli miktardaki ilaç az bir miktar suyla ayrı bir kapta önce karıştırılır. Elde edilen ilaçlı su yarısına kadar su doldurulmuş ilaçlama tankına ilave edilerek karıştırılır ve tank suyla tamamlanır. İlaçlama havanın serin ve sakin olduğu zamanlarda yapılır ve bitkilerin her tarafını kaplayacak şekilde püskürtülür.

KARIŞABİLİRLİĞİ
Yüksek derecede alkali ilaçlarla karıştırılmaz.

KULLANIM ŞEKLİ VE ZAMANI
Kök Boğazı İlaçlaması:
Domateste tel kurtlarına karşı: Önce dekardaki bitki sayısı belirlenir ve bitki başına 100-150 ml malul hesabı ile bir dekara kullanılacak su miktarı hesaplanır. Hesaplanan su miktarı bir kap içerisine konur ve 100 ml ilaç konularak karıştırılır. Elde edilen karışım her bitkinin kök boğazına 100-150 ml gelecek şekilde can suyu şeklinde verilir.
Narenciye yaprak galeri güvesine karşı: ilaçlamadan 1-2 gün önce bahçe sulanmalıdır. Fidanların kök boğazı çevresine küçük bir yalak açılır. Gereken miktar ilaç 1-2 litre su ile karıştırılarak yavaşça fidanların kök boğazına dökülür; ilaçlamadan 1-2 gün sonra bahçe tekrar sulanmalıdır.

Damla sulama ilaçlaması: 
Önce bitkilerin kök bölgesini ıslatacak şekilde yaklaşık 5-6 dakika damla sulama sistemi çalıştırılır. Daha sonra gereken miktar ilaç (100 ml / dekar) bir tank içinde karıştırılarak birkaç dakika içinde sisteme verilir. Damlama sistemi 5-6 dakika daha çalıştırılarak ilaçlı mahlülün bitkilerin kök derinliğine ulaşması sağlanır. Budama yapılmış patlıcanda damla sulama ile ilaçlama için önce etkili kök derinliğinin (15-20 cm) ıslatılması gerekir. Bunun için sulama sistemi yaklaşık 2 saat çalıştırılır. Daha sonra gereken miktarda ilaç (100 ml / dekar) gübre tankı içinde su ile karıştırılarak birkaç dakika içinde sisteme verilir. İlacın kök derinliğine ulaşması için sulamaya 15-20 dakika devam edilir.

DİRENÇ YÖNETİMİ
ARES adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup 4-A olarak sınıflandırılmış bir insektisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için ARES’in  aynı sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup 4-A harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Antep fıstığı0 - 00 - 014
Armut0 - 00 - 014
Elma ağacı0 - 00 - 014
Pamuk0 - 035 - 8514
Turunçgiller0 - 00 - 014
Şeftali0 - 00 - 014