RotundisRegistered until: 2023 M01 25
Agrobest - Fungisit
9024

GENEL BİLGİLER
ROTUNDİS (Azoxystrobin 250 g/L)  geniş spektrumlu sistemik bir fungisittir. Doğal fungal metabolitler olan strobulirin ve oudemansinlerin sentetik analoğudur. Spor çimlenmesini ve misel gelişmesini önler.
Tavsiye edildiği şekilde kullanıldığında Rotundis’in  tavsiye edilen kültür bitkileri üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.
Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için ROTUNDİS (Azoxystrobin 250 g/L) ilacını bir sezon içinde 4 kez’den fazla kullanmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup 11, C3 harici)  bitki koruma ürünleri kullanılmasına özen gösteriniz. 

AZOXYSTROBIN:
Koruyucu, yok edici, tedavi edici, translaminar ve sistemik etkili bir fungisittir. Sporların çimlenmesini ve misel gelişimini engeller, aynı zamanda sporlanmayı engelleyici özelliğide vardır. 
Cytochrome b ve cytochrome c1 arasındaki elektron transferini bloke ederek mitokondrial solunumu engeller. 14-demethylase inhibitörleri, phenylamidler, dicarboxamidler yada benzimidazollere karşı direnç oluşturmuş patajenleri kontrol eder. 
İlaçlamadan önce aletin uygun şekilde kalibre edildiğinden emin olunuz.  Dekara veya ağaç başına kullanılacak  ilaçlı su miktarını belirlemek için , önce sadece su ile belirli bir alandaki bitkiler veya belirli sayıda ağaç düzgünce ıslatılır. Harcanan  su miktarı belirlenerek dekara veya ağaç başına kullanılacak ilaçlı su miktarı hesaplanır.
Bitkinin fenolojisie uygun olarak bir dekara kullanılacak su miktarı 40-100 l.dir
Önce aletin deposunu  yarıya kadar su ile doldurun ve  karıştırıcısını  çalışırın. Sonra gerekli miktar ROTUNDİS (Azoxystrobin 250 g/L)  depoya  ilave edin  ve karıştırmaya devam ederek su seviyesini tamamlayın. İlaçlama esnasında da karıştırıcı faal  olmalıdır. 
 
Bağda  Mildiyö :
Sürgün uzunluklarının 25-30 cm boya ulaştığı devrede  ilaçlamalara başlanmalı ve 10-12 gün aralıklarla, günlük ortalama sıcaklıklar 30 Co oluncaya kadar devam edilmelidir. 
 
Bağlarda Küllemeı:
1. İlaçlama henüz sürgünler 25-30 cm uzunluğundayken, 
2. İlaçlama çiçek taç yapraklarının döküldüğünde , 
3. ve  diğer ilaçlamalar hastalığın gelişme durumu ve kullanılan ilacın etki süresi  dikkate alınarak yapılmalıdır.  Tanelere tatlı su yürüdüğünde ilaçlamalara son verilmelidir. 
 
Bağda Ölükol: 
1.ilaçlama sürgünler 2-3 cm, 
2.ilaçlama sürgünler 8-10 cm, 
3.ilaçlama sürgünler 25-30 cm’yi bulduğu devrede yapılmalıdır. 
Bağda Rotundis ile İlaçlama sayısı 4’ü geçmemeli, 3’ten fazla üst üste kullanılmamalıdır. 
 
Kabakgillerde Yalancı Mildiyö ve Külleme:
Bitkiler üzerinde ilk hastalık  belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır ve 10-12  gün aralıklarla ilaçlamalara devam edilmelidir. 
 
Domates Mildiyösü ve Erken Yaprak yanıklığı (açık tarla) : 
Bitkiler üzerinde ilk hastalık  belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır ve 10-12  gün aralıklarla ilaçlamalara devam edilmelidir. 
 
Karpuzda Erken yaprak yanıklığı: 
Bitkiler üzerinde ilk hastalık  belirtileri görüldüğünde ilaçlamalara  başlanmalı ve gerektiğinde 10-12  gün aralıklarla ilaçlamalara devam edilmelidir. 
 
Biberde (sera)  Külleme: 
Bitkiler üzerinde ilk hastalık  belirtileri görüldüğünde ilaçlamalara  başlanmalı ve gerektiğinde 10-12  gün aralıklarla ilaçlamalara devam edilmelidir. Sebzede bir sezon içerisinde Rotundis ile ilaçlama sayısı 4’ü geçmemeli,  2’den fazla üst üste kullanılmamalıdır. 
 
Çeltik:
Yeşil aksam ilaçlamasında hastalık tarlada görülmeye başladığı zaman ilk ilaçlama, 14 gün ara ile ikinci ilaçlama yapılır. 
Buğday Septorya yaprak lekesi:
İlk hastalık belirtileri görüldüğünde birinci ilaçlama yapılmalıdır. Çevre koşulları nedeniyle hastalığın devam etmesi durumunda 21 gün sonra 2. ilaçlama yapılır.
 
ROTUNDİS (Azoxystrobin 250 g/L) ’in domatesteki uygulamalarında yayıcı yapıştırıcılarla karıştırılarak kullanılması önerilmez. Pirimiphos methyl, Hexaconazole, Pirimicarb, Lambda-cyhalothrin, ve Chlorothalonil ile karıştırılabilir.
CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Bağ0 - 00 - 021
Biber0 - 00 - 03
Domates0 - 00 - 03
Kabak0 - 00 - 03
Karpuz0 - 075 - 753
Kavun0 - 00 - 03
Kışlık buğday0 - 0100 - 10056
Pirinç0 - 0100 - 10028
Salatalık0 - 00 - 03
Yazlık buğday0 - 0100 - 10056