Terason 350 SCRegistered until: 2023 M03 27
Doğal Tarım - Insektisit
6286

Özellikler: Geniş etki alanı olan sistemik bir insektisittir. Yeşil aksam ilaçlamasında, kök boğazı ilaçlamasında (toprak ilaçlaması) ve damlama sulama ile ilaçlamada kullanılabilen çok yönlü bir ilaçtır. Köklerden mükemmel sistemik etkiye sahiptir. Mide ve temas yoluyla etki eder. Etki süresi oldukça uzundur. Sulama suyu ile kullanıldığında, topraktan kökler vasıtasıyla sürgün ve yapraklara ulaşarak zararlılara karşı 2-3 ay etkili olur. Toprağa uygulama yöntemi, etki tarzı nedeni ile predatör ve parazitlere zararsızdır.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:
YEŞİL AKSAM UYGULAMASI: Gerekli miktarda bitki koruma ürünü yarısına kadar su doldurulmuş ilaçlama aleti deposuna konur. Gerekli miktar su karıştırılarak ilave edilir. Hazırlanan bu karışım havanın serin ve sakin olduğu zamanlarda bitkilerin her tarafını kaplayacak şekilde püskürtülür.
Bağ tripslerine karşı uygulamada, gözler uyanmaya başlayıp ilk yaprakçıklar görüldüğünde, zararlı popülasyonu takip edilerek en az 2-3 trips ergin veya larvası / göz veya yaprakçıkta saptandığında uygulama yapılmalıdır. Bir uygulama yeterlidir.

KÖK BOĞAZI UYGULAMASI: Domateste tel kurtlarına karşı önce dekardaki bitki sayısı belirlenir ve bitki başına 100-150 ml mahlul hesabıyla bir dekara kullanılacak su miktarı bulunur. Belirlenen su miktarı bir kap içerisine konur ve 100 ml bitki koruma ürünü konarak karıştırılır. Elde edilen karışım her bitkinin kök boğazına 100-150 ml gelecek şekilde can suyu şeklinde verilir. 

DAMLA SULAMA İLE UYGULAMA: Önce bitkilerin kök bölgelerini ıslatacak şekilde yaklaşık 5-6 dakika damla sulama sistemi çalıştırılır. Daha sonra gereken miktar bitki koruma ürünü (100 ml/da) bir tank içinde karıştırılarak birkaç dakika içinde sisteme verilir. Damla sulama sistemi 5-6 dakika daha çalıştırılarak bitki koruma ürünlü mahlulün bitkilerin kök derinliğine ulaşması sağlanır.
Budama yapılmış patlıcanda damla sulama ile uygulama için önce etkili kök derinliğinin (15-20 cm) ıslatılması gerekir. Bunun için sulama sistemi yaklaşık 2 saat çalıştırılır. Daha sonra gereken miktar bitki koruma ürünü (100 ml/da) gübre tankı içinde su ile karıştırılarak birkaç dakika içinde sisteme verilir. Ürünün kök derinliğine ulaşması için sulamaya 15-20 dakika kadar devam edilir.

CAN SUYU UYGULAMASI: Tütün fideleri şaşırtılırken önce birim alana giden can suyu miktarı belirlenir. Belirlenen bu su miktarına dekara 50 ml gelecek şekilde gerekli bitki koruma ürünü fide dikim makinasının deposunda can suyu ile karıştırılarak verilir. Bitki koruma ürünlü suyun bitkilere eşit dağılımının sağlanması için muslukların ayarları tüm uygulama sırasında eşit tutulur. 

DİRENÇ YÖNETİMİ:
TERASON 350 SC adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup 4A olarak sınıflandırılan bir İnsektisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için TERASON 350 SC‘nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup 4A harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:
Yüksek derecede alkali bitki koruma ürünleriyle karıştırılmaz. Uygulama için çok miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir. 

ÇEVREYE ETKİSİ
Arılara zehirlidir. Çiçeklenme zamanı uygulamayınız.
Akarsulara bulaştırmayınız. 

ANTİDOT:
Bilinen bir antidotu yoktur. Zehirlenme halinde semptomatik tedavi uygulanır

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Antep fıstığı0 - 00 - 014
Armut0 - 00 - 014
Bamya0 - 00 - 07
Bağ0 - 00 - 056
Domates0 - 0100 - 1007
Elma ağacı0 - 00 - 014
Fasulye0 - 00 - 07
Pamuk0 - 035 - 8514
Patates0 - 015 - 1514
Patlıcan0 - 0100 - 1007
Tütün0 - 012 - 507
Şeftali0 - 00 - 014