Велика злакова попелиця

Sitobion avenae

Морфологічні ознаки: Безкрилі засновниці розміром 2,5 – 3 мм, зеленуватого або жовтобурого кольору, з довгими ногами; вусики довші за тіло. Крилаті розселювачки мають червонуватобурі груди і зелене черевце.
Річний цикл: Життєвий цикл однодомний. Зимують яйця на озимих культурних або дикорослих злаках. У квітні — травні виходять личинки самок-засновниць, які утворюють відкриті колонії на колоссі, рідше — на листках і стеблах. Крилаті особини з’являються починаючи з першого покоління і розселюються на ярі злаки. Розвивається в кількох поколіннях за вегетаційний період.
Вони живуть 30-60 днів, плодючість однієї самки становить 20-40 личинок. Шкідник харчується спочатку на озимих, а потім і на ярових культурах. Для живлення вибирають переважно верхню частину колоса. В кінці вересня -жовтні з'являються полоноски, які живородять самців і самок. Відкладання зимуючих яєць відбувається в кінці жовтня - листопаді. Плодючість самок становить 6-12 яєць.
Поведінка: Пошкоджує всі колосові культури, кукурудзу. Утворюють колонії і висмоктують сік з надземних органів рослини. Пошкоджені рослини менш продуктивні - знижується вага зерен і збільшується число порожніх колосків. Шкода найбільш помітнав посушливі роки. Переносить віруси, в т.ч. жовтої карликовості ячменю.
Поширення: Поширена повсюдно. Масові розмноження частіше спостерігаються у степовій зоні. Пошкоджує пшеницю, жито, овес, ячмінь, рис, а також дикорослі злаки.

Засоби захисту рослин