Грицики звичайні

Capsella bursa-pastoris

Загальна біоморфологічна характеристика: Однорічна трав'яниста рослина (10—15 см заввишки). Стебло пряме, просте або розгалужене. Прикореневі листки зібрані в розетці, перистороздільні, з трикутними, гострими, зубчастими частками, черешкові. Стеблові листки дрібніші, цілісні, ланцетні, сидячі, при основі стрілоподібні, стеблообгортні.
Квітки дрібні, правильні, зібрані у верхівкову китицю. Чашолистків і пелюсток по чотири, чашолистки яйцеподібні, пелюстки (2—3 мм завдовжки) білі, майже вдвоє більша від чашолистків. Тичинок шість, з них дві коротші за інші. Маточка одна, з верхньою зав'яззю, одним стовпчиком і головчастою приймочкою.
Плід — стиснутий з боків трикутно-оберненосерцеподібний стручечок (5—8 мм завширшки).
Поширення: Поширена по всій країні, злісний засмічувач гречки культурної (посівної), від насіння якої важко відділяється. Засмічує також зернові колосові, просапні культури, росте вздовж доріг, лісосмуг.
Розмноження: Репродуктивна здатність — близько 73 тис. насінин на одній рослині (дає 2—3 покоління). Зберігає життєздатність у грунті до 35 років. Період спокою до 6 місяців. Проростає у межах температур 1—26°С. Сходи з'являються з глибини 1—2 см у березні—травні та у серпні—вересні.
Хімічний склад: Найважливішими складовими частинами грициків є холін, ацетилхолін, тирамін та флавоновий глікозид діосмін. У них також виявлено бурсаціонову кислоту, ізотоціановий глікозид, які після розпаду утворюють леткі речовини, до яких входять органічні сполуки сірки, алкалоїдів і сапонінів. Грицики багаті на мінеральні солі, особливо калієві, органічні кислоти (фумарову, яблучну, лимонну, винну), аскорбінову кислоту, філохінони, фітонциди та ефірну олію.

Засоби захисту рослин