Stiebru lūšana

Pseudocercosporella herpotrichoides

Stiebru lūšana, graudaugu sakņu puve (latīņu: Pseudocercosporella herpotrichoides, Cercosporella herpotrichoides, Oculimacula yallundae, Tapesia yallundae)

Ierosina – sēnes (Pseudocercosporella herpotrichoides). 
Bojā – visas labības un stiebrzāles, bet īpaši bīstama kviešiem.
Zudumi – augstražīgos sējumos, labā agrofonā. Veidojas sīki, nepilnvērtīgi graudi. Stipras infekcijas gadījumā bojātie stiebri lūst, veidojot veldri – stiebri sakrīt dažādos virzienos.
Pazīmes novērojamas stiebra apakšējā daļā stiebrošanas un vārpošanas attīstības fāzēs. Mazāk tipiskas slimības pazīmes novērojamas jau rudenī vai pavasarī (cerošanas fāzē).
Simptomi – uz stiebra pamata vai uz lapas maksts iegareni pelēcīgi vai dzeltenīgi brūni ar gaišāku centrālo daļu un tumšāku krasi nenorobežotu apmali. Stiebru pārgriežot, inficētajā vietā redzams pelēks vatveidīgs sēnes micēlijs. Saknes slimība neskar. 
Uz jaunu augu lapu makstīm izplūduši brūni plankumi, slikti cero, reizēm atsevišķi dzinumi dzeltē.
Veicina – lietains laiks un temperatūra saglabājas ap 10°C. Ja rudens ir bijis augsts un mitrs, silta ziema un vēls, lietains pavasaris
Saglabājas – augu atliekās, inficētos augos, savvaļas graudzālēs.
Ierobežošana: 
* augu maiņas ievērošana, jāņem vērā ne tikai priekšaugs, bet arī priekš-priekšaugs,
* jāpaaugstina organisko vielu saturs augsnē, kas sekmētu ātrāku augu atlieku sadalīšanos,
* sēklu kodināšana (daļēji ierobežo), 
* fungicīdu lietošana, bet jāņem vērā, ka tie nav vienlīdz efektīvi pret visiem ierosinātājiem. Fungicīdu lietošana atmaksājas tikai retos gadījumos, parasti tad, ja sējumi ir augstražīgi un netiek ievērota augu maiņa.

Daļēji ierobežo sēklas kodinot un miglojot ar piemērotu fungicīdu pavasarī. Fungicīdi atmaksājas tad, ja cerošanas stadijas beigās inficēti 20% galveno dzinumu. Smidzināšana ir efektīva, ja to izdara līdz stiebrošanas sākumam. 

Augu aizsardzības līdzekļi