Altiplano DAM tec

Producent
FMC
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
2025-04-30
Numer rejestracyjny
R-108/2016
Aktywne materiały
Linki

Zawartość substancji czynnych:
chlomazon (związek z grupy izoksazolidionów) - 35 g/kg (3,5%)
napropamid (związek z grupy alkanoamidów) - 400 g/kg (40 %)

OPIS DZIAŁANIA
Altiplano DAMtec jest herbicydem w formie granulatu do sporządzania zawiesiny wodnej, stosowanym doglebowo, przeznaczonym do zwalczania niektórych rocznych chwastów jednoliściennych oraz dwuliściennych w rzepaku ozimym. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

ZIAŁANIE NA CHWASTY
Środek jest herbicydem selektywnym o działaniu układowym, pobieranym przez korzenie roślin. Chlomazon występuje w postaci mikrokapsuł, powoduje hamowanie syntezy karotenoidów (barwników roślinnych), co objawia się charakterystycznym bieleniem liści i łodyg roślin wrażliwych. Napropamid powoduje hamowanie syntezy białek, co prowadzi do zahamowania rozwoju korzeni i wzrostu chwastów. Środek Altiplano DAMtec najskuteczniej niszczy chwasty w okresie ich kiełkowania.
Chwasty wrażliwe: bodziszek porozcinany, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, mak polny, przytulia czepna, rumianek pospolity.
Chwasty średnio wrażliwe: tasznik pospolity, jasnota purpurowa, maruna bezwonna, wiechlina roczna.
Chwasty średnioodporne: przetacznik bluszczykowy.
Chwasty odporne: fiołek polny.

STOSOWANIE ŚRODKA
Rzepak ozimy
Maksymalna /zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 3,0 kg/ha
Termin stosowania: Środek stosować bezpośrednio po siewie rzepaku, na starannie uprawioną (bez grud) glebę (BBCH 00-08).
Zalecana ilość wody: 200-400 l/ha
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1

NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek rozkłada się w okresie wegetacji do poziomu nie stwarzającego zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. Po wykonaniu głębokiej orki (co najmniej 20 cm) można uprawiać wszystkie rośliny. W przypadku konieczności wcześniejszej likwidacji plantacji traktowanej środkiem w wyniku uszkodzenia roślin przez mrozy, szkodniki lub choroby na polu tym, po upływie 6 miesięcy (180 dni) od zastosowania środka i wykonaniu głębokiej orki (co najmniej 20 cm), można uprawiać: rzepak jary, jęczmień jary, pszenicę jarą, pszenżyto jare, ziemniak, kukurydzę, kapustę, groch, fasolę, soję, lub słonecznik. Na zbożach jarych i kukurydzy mogą początkowo wystąpić przemijające przebarwienia liści nie mające istotnego wpływu na plon.

 

Zarejestrowane dla kulturStawkaBBCH
Rzepak ozimy3 kg0 - 8