Mak polny

Papaver rhoeas

Gatunek rośliny należący do rodziny makowatych. W Polsce pospolity. Roślina jara, często zimująca. Rośnie na polach, w miejscach ruderalnych, madach rzecznych, ugorach, polach. Preferuje gleby ciężkie, gliniaste, próchnicze, ubogie w potas i bogate w wapń. Chwast ruderalny i segetalny. 

Najczęściej zachwaszcza zboża ozime i rzepak ozimy, a także uprawy okopowe (głównie ziemniaki) i zboża jare.  

Osiąga wysokość od 20 do 100 cm. Łodyga jest pojedyncza lub słabo rozgałęziona, kanciasta, cała szczeciniasto owłosiona i sinozielona, po przecięciu wydziela sok mleczny. Liście są szarozielone, owłosione, pojedynczo lub podwójnie pierzastodzielne, zwężające się w ogonek, brzegiem ząbkowane, lancetowate, skrętoległe. Górne liście siedzące. Kwiaty są jaskrawoczerwone z czarną plamką u nasady, osadzone pojedynczo na długich szypułkach, odstająco owłosione, wyrastające z kątów liści. Słupek otoczony bardzo licznymi, ciemnofioletowymi i niezgrubiałymi pręcikami. Pąki kwiatowe zwisają, natomiast kwiaty i makówka są wzniesione. Owoc to wielonasienna, jajowata, naga, odwrotnie jajowata, wydłużona torebka. Gdy dojrzeje pod jej tarczą pojawiają się otworki, przez które wysypują się bardzo liczne nasiona. Nasiona są nerkowate, matowe, jasno lub ciemnobrunatne, mają dużą żywotność. Korzenie są palowe, wrzecionowate, z drobnymi korzeniami bocznymi. Mak polny kwitnie od V do VII i od IX do X.

Cechy charakterystyczne:
- niezgrubiałe pręciki, nagie makówki, pąki kwiatowe zwisają, a torebki są wzniesione
- wydziela biały sok mleczny

Ciekawostki:
- inne nazwy: dziki mak, maczek, żer, żyr, krasa, patrak
- zawiera: alkaloidy, antocyjany, garbniki, kwasy organiczne, śluz, sole organiczne, fitosterol – ma właściwości lecznicze - w medycynie ludowej odwar stosuje się przy kaszlu i chrypce oraz biegunkach jako środek powlekający; jako środek uspokajający, stosowany podczas bezsenności
- używany w kosmetyce, m.in. do produkcji płynu do intymnej pielęgnacji podczasmenstruacji
- roślina trująca – niedojrzałe makówki bardzo groźne dla bydła, koni i kaczek
- nasiona maku zmieszane ze zbożem zabarwiają mąkę na żółto i powodują jej szybkie psucie się.

Środki ochrony roślin