Gwiazdnica pospolita

Stellaria media

Gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych. W Polsce pospolity. Roślina jara, łatwo zimująca, dzięki ukorzenianiu się w międzywęźlach uznawana jako wieloletnia. Rośnie na polach i w ogrodach. Preferuje gleby wilgotne, próchnicze i bogate w azot.

Zachwaszcza wszystkie uprawy, najczęściej okopowe i warzywa. 

Osiąga wysokość od 5 do 40 cm. Roślina jest drobna i delikatna, tworząca łany. Łodyga jest rozesłana, podnosząca się lub wzniesiona, obła, z pojedynczym szeregiem włosków, łamliwa i często silnie rozgałęziona. Liście dolne i środkowe są drobne, jajowate, ogonkowe, zaostrzone,naprzeciwległe. Górne są siedzące, osadzone na łodygach naprzemianlegle, nagie lub lekko owłosione. Kwiaty są białe, drobne, ustawione wierzchołkowo lub widlasto, na długich szypułkach, zebrane w dwuramienną wierzchotkę. Owoc to jajowata torebka zwisająca na ogonku. Nasiona są szarobrunatne, kuliste lub nerkowate, spłaszczone i  matowe. Korzenie są wiązkowe, cienkie i wątłe. Gwiazdnica pospolita kwitnie przez cały rok, z wyjątkiem okresów mroźnych.

Cechy charakterystyczne:
- można ją pomylić z innymi gatunkami gwiazdnic (mają one jednak dużo większe liście lub są wydłużone)

Ciekawostki:
- inne nazwy: gwiazdownica, kuroślep, kurzyślep, mokrzec, mokrzyca średnia, mrzygłód, muchotrzew, muszec pospolity, myszotrzew, ptasia mięta, ptasie ziele
- ziele zawiera: saponiny, olejek (pinit), witaminy (A, C), sole potasowe
- ma właściwości lecznicze - w medycynie ludowej stosowana jako lek antyseptyczny i wykrztuśny, poprawiający pracę serca. Nalewki stosowane są przy reumatyzmie, a okłady na wrzody i czyraki. Wykorzystywana także przy dolegliwościach wątroby i krwawień hemoroidalnych.
- liście i nasiona stanowią pożywienie dla ptaków
- roślina używana dawniej jako dobra pasza dla kurcząt i indyków
- młode ziele nadaje się na sałatki dla ludzi, dodatek do zup lub przygotowywana jako szpinak
- jej zielona masa nadaje się na kompost
- roślina miododajna, korzystnie wpływająca na mleczność krów, kóz i owiec.

Środki ochrony roślin