Zeus 208 WG

Producent
FMC
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
2027-03-24
Numer rejestracyjny
R-158/2015
Linki

Zawartość substancji czynnych:
jodosulfuron metylosodowy – 8,3 g/kg
propoksykarbazon sodowy  – 140 g/kg
amidosulfuron– 60 g/kg

I OPIS DZIAŁANIA ŚRODKA
Zeus 208 WG jest środkiem chwastobójczym w postaci granul do sporządzania zawiesiny wodnej, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do powschodowego, wiosennego zwalczania miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych w pszenicy ozimej.

II DZIAŁANIE NA CHWASTY
Środek zawiera trzy substancje aktywne o uzupełniającym się sposobie działania. Substancje aktywne są pobierane przez korzenie i liście chwastów i szybko transportowane w roślinie powodując uszkodzenia oraz zahamowanie wzrostu i rozwoju chwastów, w konsekwencji ich zamieranie. Pełen efekt zabiegu widoczny do 4 tygodni od wykonania zabiegu. Właściwa wilgotność gleby pozytywnie wpływa na aktywność działania środka, temperatura w okresie wegetacji chwastów nie wpływa na skuteczność chwastobójczą środka Zeus 208 WG.
Chwasty wrażliwe np.: gwiazdnica pospolita, miotła zbożowa, przytulia czepna, rumian polny, tobołki polne
Chwasty średnio wrażliwe np.: fiołek polny, mak polny
Chwasty odporne np.: chwasty wieloletnie (ostrożeń polny, skrzyp polny).

III. ZAKRES STOSOWANIA, TERMINY I DAWKI PSZENICA OZIMA
Opryskiwać wiosną po rozpoczęciu wegetacji do końca fazy krzewienia pszenicy. Zalecana dawka: 0,3 kg/ha. Skuteczność działania środka może ulec obniżeniu na glebach z dużą zawartością substancji organicznej lub pokrytych materią organiczną np. słomą. W bardzo rzadkich przypadkach krótko po zabiegu mogą wystąpić niewielkie przebarwienia (żółknięcie). Nie ma to wpływu na dalszy rozwój rośliny uprawnej i jej plonowanie. Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha. Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

IV NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek rozkłada się w glebie nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych na tym samym polu wiosną następnego roku po zabiegu. Po zastosowaniu środka możliwe są uszkodzenia dwuliściennych międzyplonów i rzepaku ozimego. W związku z tym, jesienią, dla uniknięcia uszkodzeń rzepaku ozimego uprawianego następczo, należy wykonać orkę z przedpłużkiem na głębokość 20 cm. Po wykonaniu jesiennej orki na głębokość 10-15 cm można uprawiać jako roślinę następczą jęczmień ozimy. Bez orki, po wykonaniu uprawek pożniwnych można uprawiać pozostałe zboża. Nie wysiewać rzepaku ozimego po stosowaniu środka Zeus 208 WG, jeśli zabieg został wykonany późno lub w okresie wegetacji wystąpiła susza. Etykieta środka Zeus 208 WG, załącznik do decyzji MRiRW Strona 3 z 4 W przypadku konieczności wcześniejszego zaorania plantacji opryskanej środkiem Zeus 208 WG po wykonaniu orki na głębokość 20 cm można uprawiać pszenicę jarą.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odmierzoną ilość środka wsypać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem) i uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Po wsypaniu środka do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Środek łatwo tworzy zawiesinę i nie wymaga dodatkowego mieszania w osobnym naczyniu. Opryskiwać z włączonym mieszadłem. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy, dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza. Po pracy aparaturę natychmiast dokładnie wymyć.

Zarejestrowane dla kulturStawka
Pszenica ozima0.3 kg