Difenikan 500 SC

Producent
Madez-Firma
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
2025-06-30
Numer rejestracyjny
R-48/2020 h.r.
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Środek chwastobójczy, koncentrat w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, stosowany nalistnie, przeznaczony do jesiennego zwalczania chwastów dwuliściennych (głównie fiołka polnego) i niektórych jednoliściennych (głównie miotły zbożowej) w pszenicy ozimej.

Zawartość substancji czynnej:
diflufenikan – (związek z grupy fenoksynikotynoanilidów) - 500 g w 1 litrze środka. (50%)

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Diflufenikan pobierany jest głównie poprzez liście oraz częściowo przez korzenie chwastów. Działaniu środka sprzyja optymalna wilgotność gleby. Największy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek we wczesnych fazach rozwojowych chwastów, to jest w czasie kiełkowania lub krótko po ich wschodach, w fazie siewek.
Chwasty wrażliwe np.: fiołek polny, gwiazdnica pospolita, maruna bezwonna, miotła zbożowa (w dawce wyższej z zalecanych) przytulia czepna.
Chwasty średnio wrażliwe np.: komosa biała, samosiewy rzepaku.
Chwasty odporne np.: ostrożeń polny, perz właściwy, powój polny, skrzyp polny, inne chwasty wieloletnie i głęboko korzeniące się.

ZAKRES STOSOWANIA, TERMINY I DAWKI
Pszenica ozima
Zabieg wykonać:
Jesienią w fazie 2-3 liści pszenicy ozimej
-Zalecana dawka: 0,2-0,3 l/ha.

Uwaga
Wyższą z zalecanych dawek stosować gdy chwasty znajdują się w późniejszych fazach rozwojowych oraz w celu zwalczenia miotły zbożowej. Wiosną w celu kompleksowego zwalczania jednorocznych chwastów dwuliściennych stosować łącznie ze środkiem Chwastox Turbo 340 SL w fazie pełni krzewienia w dawce: Difenikan 500 SC 0,1 l/ha + Chwastox Turbo 340 SL 2 l/ha.
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

PRZECIWWSKAZANIA
Środka nie stosować:
- w zbożach z wsiewką roślin motylkowatych
- na rośliny osłabione lub uszkodzone przez choroby, szkodniki, przymrozki lub suszę
Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
- znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne
-nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.

NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek nie stwarza zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. W przypadku konieczności wcześniejszego zlikwidowania plantacji potraktowanej środkiem w wyniku uszkodzenia roślin przez mrozy, szkodniki lub choroby gdy wiosną zaorano plantację nie uprawiać buraków, grochu (na lekkich glebach), rzepaku, owsa, warzyw cebulowych i roślin kapustnych. Pozostałe rośliny można uprawiać po wykonaniu orki na głębokość 20 cm.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Zawartością opakowania przed użyciem wstrząsnąć. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem) i uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza. Po pracy aparaturę dokładnie wymyć.

 

Zarejestrowane dla kulturStawka
Pszenica ozima0.2 - 0.3 l