Hector 53.6 WG

Producent
DU PONT
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
Rejestracja wygasła
Numer rejestracyjny
R-121/2014
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
HECTOR 53,6 WG jest środkiem chwastobójczym selektywnym o działaniu systemicznym w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do powschodowego zwalczania jednorocznych chwastów jednoliściennych (chwasty prosowate) oraz niektórych chwastów dwuliściennych w kukurydzy. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy polowych

Zawartość substancji czynnych:
nikosulfuron (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) – 42,9% (429 g/kg)
rimsulfuron (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) – 10,7% (107 g/kg)

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Pobierany jest głównie poprzez liście i szybko przemieszczany w roślinie, wstrzymując jej wzrost i rozwój. Wzrost chwastów zostaje zahamowany wkrótce po zastosowaniu środka, po czym następuje stopniowe przebarwianie się roślin. Chwasty zamierają całkowicie w 10-25 dni po wykonaniu zabiegu. Środek działa najskuteczniej na młode intensywnie rosnące chwasty. Ciepła i wilgotna pogoda przyspiesza działanie środka, chłodna i sucha może je opóźnić.
Chwasty wrażliwe: blekot pospolity, bodziszek drobny, chwastnica jednostronna, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, maruna bezwonna, przytulia czepna, rdest powojowy, tasznik pospolity.
Chwasty średnio wrażliwe: komosa biała, perz właściwy.
Chwasty odporne: odporne są chwasty średnio wrażliwe w późniejszych fazach rozwojowych (powyżej 6 liści).

STOSOWANIE ŚRODKA
Kukurydza
Hector 53,6 WG stosuje się łącznie z adiuwantem Trend 90 EC w dawce:
Maksymalna dawka dla jednorazowego stosowania: Hector 53,6 WG 90 g/ha + Trend 90 EC w stężeniu 0,1% (100 ml /100 l wody).
Zalecana dawka dla jednorazowego stosowania: Hector 53,6 WG 70-90 g/ha + Trend 90 EC w stężeniu 0,1% (100 ml /100 l wody).
Wyższą z zalecanych dawkę stosować przy dużym występowaniu gatunków chwastów innych niż chwastnica jednostronna.
Termin stosowania: środek stosować w fazie 2-8 liści kukurydzy (BBCH 12-18), gdy:
- większość roślin perzu osiągnęła wysokość 15-20 cm,
- rośliny chwastnicy jednostronnej znajdują się w fazie 3 liści do końca fazy krzewienia,
- większość chwastów dwuliściennych znajduje się w fazie 2-4 liści.
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha
Zalecane opryskiwania: średniokropliste
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1

Uwaga:
W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia odporności chwastów na herbicydy, należy stosować rotację środków chwastobójczych na danym polu, z ograniczeniem użycia herbicydów z grupy inhibitorów ALS.

NASTĘPSTWO ROŚLIN
W przypadku konieczności wcześniejszej likwidacji plantacji jako roślinę następczą można uprawiać kukurydzę (po 1 miesiącu od zastosowania środka). Jesienią po wykonaniu orki można wysiać zboża ozime. Wiosną następnego roku można uprawiać wszystkie rośliny.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
1. Środka nie stosować:
- w kukurydzy cukrowej, pękającej oraz w uprawie materiałów hodowlanych,
- na rośliny kukurydzy znajdujące się w fazie powyżej 8 liści,
- bezpośrednio po okresie długotrwałych chłodów, na rośliny, których wzrost został zahamowany na skutek niskich temperatur; zabieg można wykonać po wznowieniu intensywnego wzrostu przez rośliny kukurydzy,
- w temperaturze powietrza poniżej 10oC i powyżej 25oC, nie stosować środka w czasie silnego nasłonecznienia. Nie stosować środka gdy amplituda temperatur między dniem i nocą wynosi 17oC,
- na rośliny osłabione i uszkodzone przez przymrozki, suszę, nadmierną wilgotność, brakiem odpowiedniej ilości składników pokarmowych, szkodniki, choroby lub inne niekorzystne warunki. Stosowanie na bardzo lekkich glebach zwiększa ryzyko niekorzystnego wpływu wyżej wymienionych czynników na rośliny mokre (rosa, deszcze).
2. Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
- znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie plantacje roślin uprawnych,
- nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Ciecz użytkową sporządzić bezpośrednio przed użyciem. Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odmierzoną ilość środka wsypać bezpośrednio do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem) i uzupełnić wodą do wymaganej ilości nadal dokładnie mieszając. Następnie wyłączyć mieszadło i wlać do zbiornika odmierzoną ilość adiuwanta (środek wspomagający) Trend 90 EC. Po zamknięciu zbiornika (ewentualnym wyłączeniu inżektora) uruchomić mieszadło hydrauliczne. Opryskiwać z włączonym mieszadłem. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza. Po pracy dokładnie wymyć aparaturę Ze względu na bardzo dużą wrażliwość niektórych roślin uprawnych nawet na znikome ilości środka bardzo ważne jest dokładne wymycie opryskiwacza po zabiegu, zwłaszcza przed użyciem w innych roślinach niż kukurydza.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych, w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:
– po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe, lub,
– unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub,
– unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach.

Zarejestrowane dla kulturBBCH
Kukurydza12 - 18