Chwastnica jednostronna

Echinochloa crus-galli

Gatunek rośliny należący do rodziny wiechlinowatych. W Polsce pospolity, poza terenami górskimi. Trawa jednoroczna, jara, ciepłolubna. Rośnie na  przydrożach, brzegach wód, w ogrodach i na polach uprawnych. Preferuje gleby żyzne, bogate w azot i wapń, wilgotne i  gliniaste. Chwast segetalny. 

Najczęściej zachwaszcza uprawy okopowe (buraki), kukurydzę i warzywa. 

Łodyga jest w formie kolankowo podnoszącego się i dołem fiołkowo nabiegłego źdźbła o wysokości od 30 do 100 cm. Liście są szerokie, nieco pofalowane, lancetowate, zielone lub ciemnozielone z rzadkimi włoskami. Blaszki liściowe mają szorstkie brzegi, a pochwy liściowe są nieco spłaszczone i nie mają uszek i języczka. Kwiaty zebrane są w gęstą, wyprostowaną i jednostronną wiechę, która ma szorstkie i owłosione gałązki. Jajowatoeliptyczne, jednokwiatowe i gęsto skupione kłoski są jasnozielone z fioletowym odcieniem. Owoc to jajowaty, żółtobrunatny, oplewiony ziarniak. Korzenie są wiązkowe, bujne i płytkie. Chwastnica jednostronna jest w dużym stopniu samopylna; kwitnie od VII do X.

Cechy charakterystyczne:
- ma silnie spłaszczoną blaszkę liściową (jak u kukurydzy)
- w fazie siewek łatwo pomylić ją z palusznikami i włośnicami, później jest znacznie bujniejsza

Ciekawostki:
- inne nazwy: kurze proso lub prosówka
- zawiera bardzo dużo chlorofilu
- ma właściwości lecznicze – w medycynie ludowej zalecana jako środek tonizujący przy krwotokach, bólu gardła oraz na rany i wrzody
- łatwo się przenosi na pola z nieprzefermentowanym obornikiem lub gnojowicą
- ziarniaki chętnie zjada drób, a całe rośliny to dobra pasza dla bydła; w małych ilościach dodawana jest do kiszonek
- zasuszone wiechy chwastnicy są wykorzystywane w bukieciarstwie.

Środki ochrony roślin