Venzar 500 SC

Producent
DU PONT
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
2025-06-30
Numer rejestracyjny
R-225/2016
Aktywne materiały
Linki

OPIS ŚRODKA
Środek chwastobójczy, koncentrat w postaci zawiesiny do rozcieńczania wodą, stosowany nalistnie, przeznaczony do zwalczania chwastów dwuliściennych w buraku cukrowym. Środek pobierany jest przez korzenie chwastów, które wkrótce po wschodach zamierają. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy polowych.

Zawartość substancji czynnej:
lenacyl (związek z grupy uracyli) – 500 g w 1 litrze środka.

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Chwasty wrażliwe np.: fiołek polny, jasnota różowa, komosa biała, przetacznik perski, rdest powojowy, rumian polny, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity.
Chwasty odporne np.: bodziszek drobny, ostrożeń polny i inne gatunki chwastów dwuliściennych wieloletnich lub głęboko korzeniących się.

STOSOWANIE ŚRODKA
ROŚLINY ROLNICZE
BURAK CUKROWY
Venzar 500 SC stosuje się po wschodach roślin buraka w dawkach dzielonych pierwszy zabieg przeciwko chwastom w fazie liścieni.
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania:0,5 l/ha.
Drugi zabieg w momencie ponownych wschodów chwastów, w około 7-10 dni po pierwszym zabiegu.
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,5 l/ha.
Zalecana ilość wody: 200 - 300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

NASTĘPSTWO ROŚLIN
Jeżeli potraktowana środkiem plantacja z jakichkolwiek powodów (nierównomierne wschody, uszkodzenia przez choroby lub szkodniki) musi być powtórnie obsiana, zaleca się wysiew buraka cukrowego lub pastewnego bez ponownego opryskiwania środkiem Venzar 500 SC. Kukurydzę i ziemniak można uprawiać po wykonaniu głębokiej orki (ponad 20 cm). W roku zastosowania środka Venzar 500 SC nie wysiewać zbóż ozimych. Jeżeli w okresie wegetacji wystąpiła susza, to przed siewem zbóż jarych wiosną następnego roku wykonać głęboką orkę przedzimową (ponad 20 cm).

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
1. Środka nie stosować na glebach lekkich o niskiej zawartości próchnicy.
2. Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
− znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne
− nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzenia cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odmierzoną ilość środka wymieszać w osobnym naczyniu z małą ilością wody, następnie wlać przez sito do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą z włączonym mieszadłem i uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Opryskiwać z włączonym mieszadłem. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy, dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:– po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub
– unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub
– unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach.
Po pracy aparaturę dokładnie wymyć.

 

Zarejestrowane dla kulturStawka
Buraki cukrowe0.5 l