Efdal Bakirox 50 WPRegistered until: 2021 M12 31
Tarkim - Fungisit
1739

İlacın Hazırlanması:
Önce ilaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Gerekli miktarda ilaç ayrı bir kapta az miktar su ile bulamaç haline getirilerek depoya konur. Aletin karıştırma aparatı çalıştırılarak kalan gerekli su miktarı depoya ilave edilir. İlaç püskürtme aletine konmadan iyice karıştırılmalıdır.
Bağda mildiyöye karşı 1. ilaçlama 300g, 2. ilaçlama 500g/100lt. su dozunda uygulanır.(***) Bağda antraknoza karşı 1. ilaçlamada 300g. Diğer ilaçlamalarda 500g/100lt. su dozda uygulanır. (****) Domates bitkilerinin gelişmesinde durgunluk yapabileceğinden kurak iklim şartlarında bakırlı ilaçların tavsiyesinden kaçınılmalı, ancak organik fungisitlerin bulunmadığı yerlerde bakırlı ilaçlarla en fazla 1-2 uygulama yapılmalıdır.(l) Elma ve armutta karalekeye karşı dal sıracası varsa 1. İlaçlama 800g/100 lt su dozunda uygulanır. Dal sıracası yoksa 1. İlaçlama 400 g/100 lt.su dozunda uygulanır.2. ilaçlama ise 400 g/100 litre su dozunda uygulanır.

Elma Kara Lekesi: 1. ilaçlama çiçek gözleri kabardığında.( Dal sıracası bunan yerlerde 3-5 gün önce) 2. ilaçlama pembe rozet tomurcuğu döneminde (çiçekler ayrı ayrı görülünce). 
Armutta Kara Leke: 1.ilaçlama çiçek gözleri kabardığında, ( Dal sıracası bunan yerlerde 3-5 gün önce) 2.ilaçlama beyaz rozet döneminde.
Kayısı  Yaprak Delen: 1.ilaçlama son baharda yaprak dökümünden hemen sonra, 2.ilaçlama ilkbaharda çiçek tomurcukları açılmadan önce, 3.ilaçlama meyvelerde kılıf sıyrılırken yapılmalıdır.
Şeftali Yaprak Delen: 1.ilaçlama son baharda yaprak dökümünden hemen sonra, 2.ilaçlama ilkbaharda çiçek tomurcukları açılmadan önce yapılmalıdır.
Şeftali yaprak kıvırcıklığı: İlaçlama tomurcuklar kabarmaya başladığı dönemde yapılmalıdır.
Erik Cep Hastalığı: 1.ilaçlama tomurcukların kabardığı dönemde, 2.ilaçlama çiçek taç yapraklarının % 80 döküldüğü dönemde yapılmalıdır.
Antep fıstığı karazenk: 1.ilaçlama çiçek  dökümünden sonra döllenmeyi takiben meyvelerin buğday tanesi büyüklüğüne ulaştığı devrede, diğer ilaçlamalar 15 gün ara ile uygulanmalı, özellikle uygun sıcaklık ve yağışın olduğu dönemde hastalığın şiddetine göre 5-6 ilaçlama yapılmalıdır.
Turunçgil uçkurutan: Don, dolu, fırtına gibi tabii afetlerden sonra ağaçlarda çatlama, yaralanma ve yaprak dökümü olacağından bu gibi olaylardan sonra 400g/100lt. su dozunda uygulama yapılır.
Zeytin halkalı leke hastalığı: İlaçlamalar; Marmara bölgesinde 1. ilaçlama Ekim ayının ilk yarısında, 2. ilaçlama Nisan ayının ilk yarısında, Akdeniz bölgesinde 1. ilaçlama Kasım veya Aralık ayında, 2. ilaçlama Mart ayının ilk yarısında, 3. ilaçlama Nisan ayının ilk yarısında, Ege bölgesinde 1. ilaçlama zeytinler sürgün vermeden önce Şubat ayında, 2. ilaçlama zeytinler çiçek açmadan önce Nisan ayında yapılmalıdır.
Bağ Mildiyösü: 1.ilaçlama sürgünler 25-30 cm olunca, 2. ve daha sonraki ilaçlamalara hastalığın seyri ve meteorolojik koşullara bağlı olarak enfeksiyon için uygun koşullar mevcut ise 8-10 gün ara ile devam edilir. Enfeksiyon için uygun koşullar ortadan kalkınca ilaçlamaya son verilir.
Bağ antraknozu: 1.ilaçlama sürgünler 20-25 cm olduğunda, 2.ilaçlama çiçeklenmeden önce, 3.ilaçlama çiçeklenmeden hemen sonra, 4.ilaçlama çiçeklenmeden 10 gün sonra, 5.ilaçlama taneler yarı büyüklüğünü aldığında yapılır.
Domates Mildiyösü: Çevrede domates yapraklarında 3-5 mm çapında kahverengi lekelerin alt yüzünde beyaz kül gibi konidi örtüsünün görülmesiyle ilaçlamaya başlanır.
Domates bakteriyel benek ve bakteriyel leke hastalığı: Yeşil aksam ilaçlaması şeklinde fidelikte veya tarlada hastalık görülür görülmez koruyucu olarak, fide döneminde haftada bir, tarlada ise 8-10 gün ara ile 2-3 uygulama yapılmalıdır.
Patates Mildiyösü: Hastalığın her yıl görüldüğü alanlarda hastalık belirtileri görülmeden günlük ortalama sıcaklığın 16°C veya en düşük sıcaklığın 10°C’yi bulması ile ilaçlamaya başlanır.
Hastalığın her yıl görülmediği alanlarda ise çevrede ya da tarlada ilk hastalık belirtisinin görülmesi beklenir. Havaların kuru ve sıcak geçtiği çevrelerde 15 gün ara ile 2-3 uygulama, serin ve yağışlı bölgelerde birer hafta ara ile 4-6 ilaçlama yapılmalıdır.
Fasulye antraknozu: Çevrede ilk hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. İklim koşulları hastalığın gelişmesine uygun devam ettiği sürece bir hafta ara ile ilaçlamaya devam edilir.
Fasulye adi yaprak ve hale yanıklığı: Yeşil aksam ilaçlamaları tarlada hastalık görülmeden önce veya tek tük görüldüğü koruyucu olarak haftada bir 2-3 uygulama yapılmalıdır.
Domates, Patlıcan, Patates Erken Yaprak yanıklığı: İlk lekeler görülür görülmez gerek fidelikte ve gerekse tarlada ilaçlamaya başlanmalıdır. 
Hıyar Köşeli Yaprak Lekesi: Tarlada hastalık görülmeden veya yeni görülmeye başladığında ilaçlamaya başlanır, 10 gün ara ile en az 3 uygulama yapılır.
Sebze fideliklerinde Çökerten: Fidelikte hastalık görüldüğünde ilaçlamaya başlanır ve hastalık duruncaya kadar 2-3 kez bir hafta arayla ilaçlama yapılır.
Aspir yaprak lekesi: Bitkilerde ilk belirtiler görüldüğünde ilaçlamaya başlanır.
Şerbetçiotu mildiyösü: İlkbahar’da sürgünler ortalama 75-100 cm olduğunda ilaçlamaya başlanır, çiçek dönemine kadar birer hafta ara ile tekrarlanır. Bu dönemden koza tutma dönemine kadar 10’ar günlük aralıklarla devam edilir.
Yer fıstığı yaprak lekesi: İlaçlamaya ekimden 4-5 hafta sonra başlanır, 7-10 gün ara ile hasada kadar devam edilebilir.
Tütün fidelerinde çökerten hastalığı: Fidelerin çıkışı tamamlandıktan sonra hastalık görüldüğünde yapılır. 
 
DİRENÇ İLE İLGİLİ BİLGİ:
EFDAL BAKIROX 50 WP, isimli bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grubu M1 olarak sınıflandırılmış bir fungusittir.
Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle direnç gelişimini geciktirmek için EFDAL BAKIROX 50 WP’ nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise farklı etki mekanizmasından (Grup M1 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösterin.
Cymoxanil, Methiram, Folpet terkipli ilaçlarla karışabilir. Chlorpyrifos, Fenvalerate, Malathion, Parathion methyl, Phosmet, Diazinon, Carbamat terkipli ilaçlarla Dodine ve Dinocap ile karıştırılması sakıncalıdır.
CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Antep fıstığı0 - 00 - 021
Armut0 - 00 - 021
Bağ0 - 00 - 021
Domates0 - 00 - 014
Elma ağacı0 - 00 - 021
Erik0 - 00 - 021
Fasulye0 - 00 - 014
Kayısı0 - 00 - 021
Patates0 - 00 - 014
Patlıcan0 - 00 - 014
Salatalık0 - 00 - 014
Turunçgiller0 - 00 - 021
Tütün0 - 00 - 014
Yer fıstığı0 - 00 - 014
Zeytin0 - 00 - 021
Şeftali0 - 00 - 021
Şerbetçiotu0 - 00 - 014