Protekt Plus 600 SC

Producent
ADAMA
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
2024-04-01
Numer rejestracyjny
R-69/2014 h.r.
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Protekt Plus 600 SC jest środkiem chwastobójczym, koncentratem w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, przeznaczony do zwalczania rocznych chwastów dwuliściennych i miotły zbożowej w zbożach ozimych, stosowanym doglebowo lub nalistnie przed wschodami lub po wschodach chwastów. Środek Protekt Plus 600 SC stosuje się przy użyciu opryskiwaczy polowych.

Zawartość substancji czynnych:
diflufenikan (substancja z grupy anilidów) – 100 w 1 litrze środka (10%).
izoproturon (substancja z grupy pochodnych mocznika) – 500 w 1 litrze środka (44,8%).

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Protekt Plus 600 SC zawiera dwie substancje czynne o uzupełniającym się sposobie działania. Obie substancje czynne niszczą młode chwasty podczas ich kiełkowania i w czasie formowania systemu korzeniowego. W przypadku stosowania powschodowego obie substancje czynne działają w sposób wzajemnie się uzupełniający i są wchłaniane zarówno poprzez liście jak i korzenie chwastów. Zachowuje on długotrwałą skuteczność również w stosunku do chwastów później wschodzących.
Chwasty wrażliwe: bodziszek drobny, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, mak polny, miotła zbożowa, przetacznik bluszczykowy, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne.

ZASTOSOWANIE ŚRODKA
1. PSZENICA OZIMA, JĘCZMIEŃ OZIMY, PSZENŻYTO OZIME, ŻYTO
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,5 l/ha.
Zalecana dawka do jednorazowego stosowania: 1,0 - 1,5 l/ha.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie:
grubokropliste gdy zabieg wykonywany jest przed wschodami zbóż
średniokropliste gdy zabieg wykonywany jest po wschodach zbóż.
Środek stosować jesienią po siewie rośliny uprawnej do końca fazy gdy widoczne jest pierwsze rozkrzewienie (BBCH 00-21), na młode chwasty podczas ich kiełkowania i w czasie wschodów (bez względu na fazę rozwojową opryskiwanego zboża).

UWAGI:
1. Środek stosować na glebę dobrze uprawioną (bez grud).
2. Zboża wysiewać na równą głębokość (3-4 cm) przykrywając ziarno dokładnie ziemią.
3. Nie bronować gleby po przedwschodowym stosowaniu środka.
4. Wyższą z zalecanych dawek stosować na glebach zwięzłych i cięższych oraz powschodowo na chwasty w późniejszej fazie rozwojowej.
5. Zabieg powschodowy zalecany jest na glebach lekkich, piaszczystych lub kamienistych. Jest on mniej skuteczny wobec jasnoty purpurowej, przytulii czepnej, samosiewów rzepaku i tasznika pospolitego.

2. PRZECIWSKAZANIA
Środka nie stosować:
- w zbożach z wsiewką roślin motylkowatych
- na rośliny osłabione lub uszkodzone przez choroby, szkodniki,
przymrozki lub suszę
Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
- znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne
- nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.

3. NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek nie stwarza zagrożenia dla roślin uprawianych następczo, gdy wykonano orkę na głębokość 10 cm. Możliwe są przejściowe odbarwienia liści zbóż i pierwszych liści rzepaku, nie wpływające na późniejszą kondycję roślin. W przypadku wysiania rzepaku ozimego bez uprzedniej orki mogą wystąpić objawy fitotoksyczności, zwłaszcza na glebach lekkich o małej zawartości substancji organicznej. W przypadku konieczności wcześniejszego zlikwidowania plantacji w wyniku uszkodzenia roślin przez mrozy, szkodniki lub choroby na tym polu wiosną po wykonaniu orki na głębokość 20 cm można uprawiać jęczmień jary, pszenicę jarą, kukurydzę, słonecznik, ziemniak, rośliny motylkowate, rzepak jary, len. Przemijające odbarwienia mogą wystąpić na liściach jęczmienia jarego, pszenicy jarej, rzepaku jarego lub lnu. Nie uprawiać buraków.

4. OKRES OD OSTATNIEGO ZASTOSOWANIA ŚRODKA NA ROŚLINY DO DNIA W KTÓRYM MOŻNA SIAĆ LUB SADZIĆ ROŚLINY UPRAWIANE NASTĘPCZO:
Nie dotyczy.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Zawartością opakowania przed użyciem wstrząsnąć. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem) i uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Ciecz użytkową sporządzić bezpośrednio przed zastosowaniem. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza. Po pracy aparaturę dokładnie wymyć.

 

Zarejestrowane dla kulturStawkaBBCH
Pszenica ozima1 - 1.5 l0 - 21
Jęczmień ozimy1 - 1.5 l0 - 21
Pszenżyto ozime1 - 1.5 l0 - 21
Żyto ozime1 - 1.5 l0 - 21
Żyto jare1 - 1.5 l0 - 21