Beloukha 680 EC

Producent
Others
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
2024-02-28
Numer rejestracyjny
R-94/2016
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Beloukha 680 EC jest desykantem i nieselektywnym herbicydem o działaniu kontaktowym, przeznaczonym do stosowania w sadach (zwalczanie chwastów i odrostów), winnicach (zwalczania chwastów), na powierzchniach twardych i półprzepuszczalnych (zwalczanie mchów) oraz desykacji naci ziemniaka przed zbiorem. Formą użytkową środka jest koncentrat do sporządzania emulsji wodnej. Środek przeznaczony jest do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych, opryskiwaczy sadowniczych wyposażonych w belkę do zabiegów herbicydowych lub opryskiwaczy ręcznych.

Zawartość substancji czynnej:
kwas nonanowy (związek z grupy kwasów karboksylowych) – 680 g/l (71,7%)

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Środek niszczy zielone, nadziemne części roślin. W kontakcie z roślinami opryskanymi powoduje ich deformację poprzez zniszczenie błon komórkowych i ich dehydratacje, a następnie zahamowanie wzrostu i zamieranie. Środek najskuteczniej niszczy chwasty znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych w warunkach sprzyjających intensywnemu wzrostowi roślin (dla chwastów wysokość nie więcej niż 10 cm, dla odrostów korzeniowych długość nie więcej niż 15 cm). Przy odpowiednim zastosowaniu produktu działanie środka widać już po upływie dwóch dni od aplikacji.
Chwasty wrażliwe: chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, mniszek pospolity, szarłat szorstki, tasznik pospolity, komosa biała, przetacznik perski, jasnota purpurowa, jasnota różowa.
Chwasty średnio wrażliwe: starzec zwyczajny.
Chwasty średnio odporne: wiechlina roczna.

STOSOWANIE ŚRODKA
Jabłoń
Zwalczanie chwastów
Maksymalna/zalecana dawka środka dla jednorazowego zastosowania: 16 l/ha
Termin zabiegu: Zabiegi wykonywać na chwasty w pełni wigoru, w stadium 4 - 6 liści lub na chwasty w postaci rozety do 4 cm (wysokość nie więcej niż 10 cm). Zabiegi wykonywać na suchą roślinność. Opryskiwać od momentu pojawienia się pąków kwiatowych jabłoni do momentu osiągnięcia przez owoce ok. 70% swej wielkości (BBCH 55-77), podczas słonecznej, bezdeszczowej pogody.
Liczba zabiegów: 2
Odstęp pomiędzy zabiegami: co najmniej 30 dni
Zalecana ilość wody: 200 l/ha
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

Zwalczanie odrostów korzeniowych
Maksymalna/zalecana dawka środka dla jednorazowego zastosowania: 12 l/ha
Termin zabiegu: Zabieg wykonać na odrosty mające nie więcej niż 15 cm, na niezdrewniałe części roślin. Opryskiwać od momentu pojawienia się pąków kwiatowych jabłoni do momentu osiągnięcia przez owoce ok. 70% swej wielkości (BBCH 55-77), podczas słonecznej, bezdeszczowej pogody.
Liczba zabiegów: 1
Zalecana ilość wody: 200 l/ha
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2

Śliwa
Zwalczanie odrostów korzeniowych.
Maksymalna/zalecana dawka środka dla jednorazowego zastosowania: 12 l/ha
Termin zabiegu: Zabieg wykonać na odrosty mające nie więcej niż 15 cm, na niezdrewniałe części roślin. Opryskiwać od momentu pojawienia się pąków kwiatowych śliwy do momentu osiągnięcia przez owoce ok. 70% swej wielkości (BBCH 55-77), podczas słonecznej, bezdeszczowej pogody.
Zalecana ilość wody: 200 l/ha
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1

Winorośl
Zwalczanie chwastów
Maksymalna /zalecana dawka środka dla jednorazowego zastosowania: 16 l/ha
Termin zabiegu: Zabiegi wykonywać na chwasty w pełni wigoru, w stadium 4 - 6 liści lub na chwasty w postaci rozety do 4 cm (wysokość nie więcej niż 10 cm). Opryskiwać od momentu pojawienia się kwiatostanów winorośli do początku dojrzewania jagód (BBCH 53-81), podczas słonecznej, bezdeszczowej pogody.
Odstęp pomiędzy zabiegami: 30 dni
Zalecana ilość wody: 200 l/ha
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2

ROŚLINY ROLNICZE
Ziemniak
Niszczenie naci przed zbiorem na plantacjach ziemniaka jadalnego, przemysłowego i nasiennego, metoda mechaniczno-chemiczna
Maksymalna/zalecana dawka środka dla jednorazowego zastosowania: 16 l/ha
Termin zabiegu: Zabieg wykonać po 24 - 48 godzinach od zabiegu mechanicznego niszczenia naci ziemniaka (BBCH 81-91), podczas słonecznej, bezdeszczowej pogody.
Zabieg wykonać, gdy rośliny ziemniaka znajdują się w pełni turgoru (na obeschnięte rośliny lub we wczesnych godzinach rannych, kiedy nie występuje już rosa). Słoneczna i bezdeszczowa pogoda przyspiesza działanie środka.
Zalecana ilość wody: 250 l/ha
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1

NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek nie wykazuje działania doglebowego, nie stwarza więc zagrożenia dla roślin uprawianych następczo.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
1. Zabiegu nie wykonywać:
- na rośliny mokre;
- w porze deszczowej;
- przed zbliżającym się deszczem;
- w okresie dużej wilgotności;
- podczas wiatru, stwarzającego możliwość znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne;
- gdy temperatura jest niższa niż 10oC.
2. Podczas wykonywania zabiegu ściśle przestrzegać zalecanych dawek środka i ilości wody.
3. Ważne jest pełne pokrycie zwalczanej roślinności podczas wykonywania zabiegu.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić jej ilość. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem). Opróżnione opakowania po środku przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika z cieczą użytkową. Następnie zbiornik opryskiwacza uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz mechanicznie wymieszać. Przy dłuższej aplikacji lub po przerwie, ponownie wymieszać ciecz użytkową, którą należy zużyć w dniu przygotowania. Opryskiwać z włączonym mieszadłem.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:– po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub
– unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub
– unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach.
Ze względu na bardzo dużą wrażliwość niektórych roślin uprawnych nawet na znikome ilości środka, bardzo ważne jest, aby po pracy aparaturę dokładnie wymyć. Z wodą użytą do mycia aparatury postąpić tak, jak z resztkami cieczy użytkowej, stosując te same środki ochrony osobistej.

 

 

Zarejestrowane dla kulturStawkaBBCHKarencji interwał
Jabłoń12 - 16 l55 - 771
Śliwki12 l55 - 771
Winogron16 l53 - 811
Ziemniaki16 l81 - 91