Granstar SX 50 SG

Producent
DU PONT
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
2025-06-14
Numer rejestracyjny
R-90/2010
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Środek Granstar SX 50 SG jest herbicydem systemicznym, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do zwalczania chwastów dwuliściennych w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, pszenicy jarej oraz jęczmieniu jarym. Jest środkiem głównie pobieranym przez liście, częściowo przez korzenie chwastów. W roślinie szybko przemieszcza się wstrzymując wzrost i rozwój chwastów. Efekt chwastobójczy uzyskuje się w ciągu 14 - 21 dni od zastosowania środka. Granstar SX 50 SG najskuteczniej działa na młode intensywnie rosnące chwasty (od liścieni do fazy 6 liści). Granstar SX 50 SG wykazuje selektywność czynną, tzn. że rośliny chronione posiadają zdolność rozkładu środka do związków nieaktywnych. Środek w zalecanych dawkach jest selektywny dla zbóż, od fazy 3 liści do końca fazy strzelania w źdźbło. Środek można stosować na wszystkich glebach, na których uprawia się zboża. Susza lub ulewny deszcz zmniejszają pobieranie środka i obniżają skuteczność jego działania. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy polowych.

Zawartość substancji czynnej:
tribenuron metylowy - (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) – 50%.

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Chwasty wrażliwe np.: gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, mak polny, maruna bezwonna, rdest plamisty, rumian polny, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne.
Chwasty średnio wrażliwe np.: fiołek polny, przytulia czepna, rdest powojowy.

STOSOWANIE ŚRODKA
ROŚLINY ROLNICZE
A) PSZENICA OZIMA
Środek stosować wiosną po ruszeniu wegetacji do fazy strzelania w źdźbło (BBCH 32).
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 35 g/ha środka + adiuwant Trend 90 EC w stężeniu 0,05% (50 ml na 100 l wody).
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 30 – 35 g/ha środka + adiuwant Trend 90 EC w stężeniu 0,05% (50 ml na 100 l wody).
Liczba zabiegów: - 1.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.

B) PSZENŻYTO OZIME
Środek stosować wiosną po ruszeniu wegetacji do fazy strzelania w źdźbło (BBCH 32).
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 37,5 g/ha środka + adiuwant Trend 90 EC w stężeniu 0,05% (50 ml na 100 l wody).
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 30 – 37,5 g/ha środka + adiuwant Trend 90 EC w stężeniu 0,05% (50 ml na 100 l wody).
Liczba zabiegów: - 1.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.

C) PSZENICA JARA, JĘCZMIEŃ JARY
Środek stosować wiosną od fazy 3 liści zbóż do fazy strzelania w źdźbło (BBCH 32), najlepiej w fazie 2-4 liści chwastów.
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 30 g/ha środka + adiuwant Trend 90 EC w stężeniu 0,05% (50 ml na 100 l wody).
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 25 – 30 g/ha środka + adiuwant Trend 90 EC w stężeniu 0,05% (50 ml na 100 l wody).
Liczba zabiegów: - 1.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
Wyższą z zalecanych dawek stosować do zwalczania chwastów występujących w dużym nasileniu lub w starszej fazie rozwojowej.
Zalecana ilość wody: 200 - 300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek nie stwarza zagrożenia dla roślin następczych uprawianych w normalnych terminach agrotechnicznych. W przypadku konieczności wcześniejszej likwidacji plantacji, po wykonaniu orki można uprawiać zboża, w tym kukurydzę.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
1. Silna rosa w trakcie opryskiwania lub opady deszczu wcześniej niż 4 godziny po wykonaniu zabiegu mogą obniżyć skuteczność działania środka.
2. Środek zawiera substancję aktywną z grupy pochodnych sulfonylomocznika. Z uwagi na możliwość wystąpienia odporności niektórych gatunków chwastów na te substancje, należy uniknąć corocznego stosowania na tym samym polu herbicydów zawierających substancje aktywne z tej grupy chemicznej.
3. Środka nie stosować:
- na tym samym polu więcej niż jeden raz w sezonie,
- łącznie z nawozami stosowanymi nalistnie,
- w zbożach, w których przewidziane są wsiewki roślin motylkowych,
- na rośliny uszkodzone przez mróz, suszę, szkodniki lub choroby.
4. Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
- znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie plantacje roślin uprawnych,
- nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzenia cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Przed przystąpieniem do odmierzania (odważania) środka zawartość pojemnika dokładnie wstrząsnąć (wymieszać). Odmierzoną ilość środka wsypać bezpośrednio do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą, (z włączonym mieszadłem). Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Zbiornik opryskiwacza uzupełnić wodą do potrzebnej ilości ciągle dokładnie mieszając. Następnie wyłączyć mieszadła, dodać odmierzoną ilość adiuwanta Trend 90 EC. Po zamknięciu zbiornika (ew. wyłączeniu inżektora) uruchomić mieszadła hydrauliczne. Ciecz użytkową środka sporządzić bezpośrednio przed użyciem. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed przystąpieniem do pracy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:– po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub
– unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub
– unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach.
Ze względu na bardzo dużą wrażliwość niektórych roślin uprawnych nawet na znikome ilości środka, bardzo ważne jest dokładne wymycie opryskiwacza po zabiegu, zwłaszcza przed użyciem w innych roślinach niż zalecane.
Sposób mycia opryskiwacza:
1. Dokładnie wymyć wodą wszystkie wewnętrzne powierzchnie opryskiwacza (łącznie z pokrywą) używając do tego wody w ilości co najmniej 10% pojemności opryskiwacza. Usunąć widoczny osad. Opłukać pompę, filtry oraz belkę po zdjęciu końcówek dysz (te elementy wymyć oddzielnie).
2. Procedurę mycia powtórzyć.

Uwaga!
Niezneutralizowane odpowiednio resztki środka pozostawione w opryskiwaczu mogą być powodem silnych uszkodzeń roślin uprawnych wrażliwych na ten środek.

 

Zarejestrowane dla kulturBBCH
Pszenica ozima32
Pszenżyto ozime32
Pszenica jara32
Jęczmień jary32