Maister Power 42,5 OD

Producent
BAYER
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
2024-12-01
Numer rejestracyjny
R-158/2013
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Maister Power 42,5 OD jest środkiem chwastobójczym, w formie zawiesiny olejowej do rozcieńczania wodą, stosowanym nalistnie przeznaczonym do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych i jednoliściennych (w tym perzu właściwego) w uprawie kukurydzy. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy polowych. Środek jest herbicydem o działaniu układowym. Zawiera dwie substancje czynne z grupy pochodnych sulfonylomocznika działające poprzez liście chwastów oraz tienkarbazon metylu z grupy triazolinonów, działający poprzez korzenie i liście chwastów. Zawarte substancje czynne szybko przemieszczają się w roślinie powodując stopniowe zahamowanie rozwoju i wzrostu chwastów. Najskuteczniej zwalcza młode, intensywnie rosnące gatunki znajdujące się w początkowym okresie wzrostu od fazy siewek do fazy 2-4 liści właściwych. Pełen efekt chwastobójczy widoczny jest po upływie ok. 14 dni od wykonania zabiegu.

Zawartość substancji czynnej:
foramsulfuron (substancja z grupy pochodnych sulfonylomocznika)- 31,5 g/l (3,21 %)
jodosulfuron metylosodowy (substancja z grupy pochodnych sulfonylomocznika) – 1 g/l (0,1 %)
tienkarbazon metylu (substancja z grupy triazolinonów) - 10 g/l (1, 02%)

STOSOWANIE ŚRODKA
Działanie na chwasty
Chwasty wrażliwe np.: blekot pospolity, bodziszek drobny, chwastnica jednostronna, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, iglica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, kurzyślad polny, maruna bezwonna, ostrożeń polny, perz właściwy, poziewnik szorstki, przytulia czepna, psianka czarna, rdest powojowaty, rdest ptasi, rumian polny, samosiewy rzepaku ( kiełkujące z nasion), szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne, włośnice
Chwasty średnio odporne : przetacznik perski.

Kukurydza
Środek stosować po wschodach od fazy 4 do fazy 6 liści roślin kukurydzy (o terminie zabiegu decyduje faza rozwojowa obecnych na polu gatunków chwastów).
Zabieg należy wykonać po masowych wschodach większości obecnych na danym polu gatunków chwastów, gdy większość z nich znajduje się w fazie siewek do fazy 2-4 liści.
W przypadku zwalczania chwastnicy jednostronnej zabieg najlepiej wykonać gdy rośliny chwastnicy mają od 2 liści do początku fazy krzewienia.
W przypadku zwalczania perzu właściwego stosować górną zalecaną dawkę. Zabieg najlepiej wykonać w fazie intensywnego wzrostu (przy wysokości perzu właściwego ok. 15- 20 cm), nie później niż w fazie 6 liści właściwych kukurydzy. Perz właściwy kiełkujący z gleby i pojawiający się po wykonaniu zabiegu nie jest zwalczany.
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,5 l/ha
Zalecana dawka do jednorazowego stosowania: 1,25 – 1,5 l/ha
Wyższą dawkę należy stosować w warunkach silnej presji ze strony chwastów oraz w przypadku konieczności zwalczania perzu właściwego i jasnoty purpurowej.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha
Zalecane opryskiwanie: średnio-kropliste.

UWAGI
1. W przypadku okresowego przesuszenia gleby utrudniającego wschody chwastów zabieg przesunąć do momentu ich masowych wschodów (jednak nie później niż do fazy 6 liści kukurydzy).
2. Środek wnika do roślin w ciągu 2 godzin od zastosowania. Niewielki opad deszczu krótko po tym czasie nie wpływa ujemnie na skuteczność działania środka.
3. Przy dużym nasileniu zachwaszczenia, szczególnie w warunkach niewystarczającego uwilgotnienia gleby, może nie chronić w dostatecznym stopniu uprawy przed zachwaszczeniem wtórnym.

Następstwo roślin
Środek rozkłada się w glebie w okresie wegetacji nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. Po kukurydzy odchwaszczanej środkiem w warunkach normalnego przebiegu wegetacji i wykonaniu orki można uprawiać wszystkie rośliny. Po zaoraniu plantacji potraktowanej środkiem w wyniku uszkodzenia kukurydzy przez przymrozki, choroby lub szkodniki na polu po wykonaniu orki na głębokość 20 cm można uprawiać jedynie kukurydzę.

Sporządzanie cieczy roboczej
Uwaga: Przed użyciem opakowanie wielokrotnie wstrząsnąć do chwili uzyskania całkowicie jednorodnej zawiesiny. Używać rękawic ochronnych. Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem) i uzupełnić wodą do zakładanej ilości. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz w miarę uzupełniania w zbiorniku należy mechanicznie wymieszać. Środek łatwo tworzy zawiesinę i nie wymaga dodatkowego mieszania w osobnym naczyniu. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza.
Po pracy aparaturę dokładnie wymyć.

 

 

Zarejestrowane dla kulturStawka
Kukurydza1.25 - 1.5 l