Arigo 51 WG

Producent
DU PONT
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
Rejestracja wygasła
Numer rejestracyjny
R-88/2013 bc
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Arigo 51 WG jest środkiem chwastobójczym w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, stosowanym nalistnie i przeznaczonym do powschodowego zwalczania jednorocznych chwastów jednoliściennych (w tym chwastów prosowatych) oraz chwastów dwuliściennych w kukurydzy. Zwalcza również niektóre wieloletnie chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy polowych.

Zawartość substancji czynnych:
mezotrion (związek z grupy triketonów) – 360 g/kg (36,0%),
nikosulfuron (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) – 120 g/kg (12,0%),
rimsulfuron (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) – 30 g/kg (3,0%).

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Arigo 51 WG jest selektywnym herbicydem o działaniu systemicznym. Pobierany jest głównie poprzez liście oraz dodatkowo poprzez korzenie i szybko przemieszczany w roślinie, wstrzymując jej wzrost i rozwój. Pierwsze objawy działania są widoczne wkrótce po zastosowaniu, po czym następuje stopniowe przebarwianie się roślin. Chwasty zamierają całkowicie w 10-25 dni po wykonaniu zabiegu. Środek działa najskuteczniej na młode, intensywnie rosnące chwasty dwuliścienne, w fazach od 2 do 4 liści (BBCH 12-14) i chwasty jednoliścienne, w fazach od 3 do 5 liści (BBCH 13-15).
Chwasty wrażliwe:
Chwasty jednoliścienne: chwastnica jednostronna, palusznik krwawy, perz zwyczajny, owies głuchy, wiechlina roczna, włośnica zielona.
Chwasty dwuliścienne: dymnica pospolita, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, mlecz polny, pokrzywa zwyczajna, poziewnik szorstki, psianka czarna, przytulia czepna, rdest kolankowaty, rdest plamisty, rumian polny, rumianek pospolity, starzec zwyczajny, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne.
Chwasty średniowrażliwe:
Chwasty dwuliścienne : czyściec błotny, gorczyca polna, łoboda rozłożysta, ostrożeń polny, jasnota purpurowa, przetacznik perski, rdest ptasi.
Chwasty średnioodporne:
Chwasty dwuliścienne: rdest powojowaty.

STOSOWANIE ŚRODKA
Środek Arigo 51 WG stosować wyłącznie w mieszaninie z adiuwantem T rend 90 EC .

ROŚLINY ROLNICZE
Kukurydza
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: Arigo 51 WG 0,33 kg/ha + Trend 90 EC w stężeniu 0,1% (100 ml /100 l wody).
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: Arigo 51 WG 0,33 kg/ha + Trend 90 EC w stężeniu 0,1% (100 ml /100 l wody).
Termin stosowania: Środek stosować po wschodach, w fazie 2-8 liści właściwych kukurydzy (BBCH 12-18), jeden raz w sezonie.
Zalecana ilość wody: 200-400 l/ha
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1

NASTĘPSTWO ROŚLIN
W przypadku konieczności wcześniejszej likwidacji plantacji jako roślinę następczą można uprawiać tylko kukurydzę. Zalecane jest wykonanie orki. Jesienią można wysiać zboża ozime oraz rzepak ozimy. W przypadku rzepaku ozimego zalecane jest wykonanie orki na głębokość co najmniej 15 cm. Wiosną następnego roku można wysiewać zboża jare oraz słonecznik. W przypadku uprawy słonecznika orka powinna być wykonana na głębokość minimum 15 cm. Nie należy wysiewać innych gatunków roślin, w przypadku wątpliwości należy skontaktować się z posiadaczem zezwolenia w celu uzyskania aktualnych informacji na temat roślin następczych.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
1. Po zastosowaniu środka na niektórych odmianach kukurydzy mogą wystąpić przemijające objawy fitotoksyczności. C elem określenia wrażliwości odmiany kukurydzy należy skonsultować się z posiadaczem zezwolenia.
2. Warunki niekorzystne dla wzrostu i rozwoju kukurydzy w okresie poprzedzającym zabieg jak i po zabiegu mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia objawów fitotoksyczności.
3. Mając na uwadze ryzyko rozwoju odporności niektórych gatunków chwastów, na polu, na którym zastosowano środek Arigo 51 WG, do kolejnego zabiegu chwastobójczego (np. pierwszy zabieg w następnym sezonie wegetacyjnym) nie należy stosować herbicydów inhibitorów syntazy acetolaktanowej (m.in. z grupy pochodnych sulfonylomocznika).

PRZECIWWSKAZANIA
1. Środka nie stosować:
- w kukurydzy cukrowej, pękającej oraz w uprawie materiałów hodowlanych,
- na rośliny kukurydzy znajdujące się w fazie powyżej 8 liści,
- bezpośrednio po okresie długotrwałych chłodów, na rośliny, których wzrost został zahamowany na skutek niskiej temperatury; zabieg można wykonać po wznowieniu intensywnego wzrostu przez rośliny kukurydzy,
- w temperaturze powietrza poniżej 10oC i powyżej 25oC,
- na rośliny osłabione i uszkodzone przez przymrozek, suszę, zalanie wodą, choroby lub szkodniki,
- przed spodziewanymi opadami, przymrozkami lub bezpośrednio po nich,
- na mokre rośliny (rosa, deszcz).
2. Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
- znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie plantacje roślin uprawnych,
- nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odmierzoną ilość środka wsypać bezpośrednio do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem). Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Zbiornik opryskiwacza uzupełnić wodą do wymaganej ilości nadal dokładnie mieszając. Następnie wyłączyć mieszadło i wlać do zbiornika odmierzoną ilość adiuwanta (środek wspomagający) Trend 90 EC. Po zamknięciu zbiornika (ewentualnym wyłączeniu inżektora) uruchomić mieszadło hydrauliczne. Opryskiwać z włączonym mieszadłem. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Ciecz użytkową sporządzić bezpośrednio przed użyciem. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:– po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub
– unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub
– unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach.
Po pracy aparaturę dokładnie wymyć.

 

Zarejestrowane dla kulturBBCH
Kukurydza12 - 18