Emblem 20 WP

Producent
NUFARM
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
Rejestracja wygasła
Numer rejestracyjny
R-98/2013
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Emblem 20 WP jest środkiem chwastobójczym w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej, pakowanym w rozpuszczalne w wodzie torby o wadze 1 kg, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do zwalczania jednorocznych chwastów dwuliściennych w kukurydzy. Środek przeznaczony do stosowana przy użyciu opryskiwaczy polowych.

Zawartość substancji czynnej:
bromoksynil (substancja z grupy hydroksybenzonitryli) - 200 g/kg (20 %)

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Środek działa kontaktowo, pobierany jest głównie przez liście powodując ich zasychanie, a następnie zamieranie roślin. Najskuteczniej niszczy chwasty znajdujące się w fazie 2-4 liści.
Chwasty wrażliwe na dawkę 2 kg/ha: dymnica pospolita, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała (także na dawkę 1,5 kg), maruna bezwonna, psianka czarna, przetacznik perski, przytulia czepna, rdest powojowy, rdest plamisty, rdest ptasi, rumian polny, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne (także na dawkę 1,5 kg).
Chwasty średnio wrażliwe: fiołek polny.
Chwasty odporne: bodziszek drobny, ostrożeń polny, chwastnica jednostronna.

STOSOWANIE ŚRODKA
Kukurydza
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 2 kg/ha.
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,5-2 kg/ha.
Termin stosowania środka: stosować po wschodach najlepiej w fazie 4-6 liści kukurydzy (BBCH 14-16;na rośliny o wysokości 15-20 cm) na chwasty w fazie 2-4 liści.
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym – 1.
Wyższą dawkę środka (2 kg/ha) stosować na chwasty występujące w dużym nasileniu lub w późniejszych fazach rozwojowych (4-6 liści lub rozety) oraz na glebach cięższych.

UWAGA
W warunkach niekorzystnych dla wzrostu kukurydzy (chłody i duża wilgotność gleby) stosować dawkę 1,5 kg/ha z uwagi na możliwość uszkodzeń roślin kukurydzy.

NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek rozkłada się w glebie w ciągu okresu wegetacji do poziomu, który nie stwarza zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. W przypadku konieczności wcześniejszego zaorania kukurydzy (w wyniku uszkodzenia roślin przez choroby lub szkodniki), na tym samym polu można uprawiać wszystkie rośliny po uprzednim wykonaniu uprawy przedsiewnej.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
1. Środka nie stosować:
- w kukurydzy cukrowej;
- na siewki kukurydzy oraz na rośliny w fazie rozwojowej późniejszej od zalecanej, ze względu na możliwość uszkodzenia roślin;
- na rośliny słabe, chore lub uszkodzone przez choroby czy szkodniki;
- podczas suszy, przymrozków lub bezpośrednio przed spodziewanym deszczem;
- w temperaturze powietrza niższej niż 7o C lub wyższej niż 25o C;
- podczas wiatru stwarzającego możliwość znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne.
2. Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
- znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne;
- nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Ciecz użytkową przygotować bezpośrednio przed zastosowaniem. Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Środek pakowany jest w woreczki z folii rozpuszczalnej w wodzie, zabezpieczone opakowaniem ochronnym. Folii rozpuszczalnej nie należy dotykać mokrymi rękami. Wymaganą ilość środka Emblem 20 WP wyjąć z opakowania ochronnego i wraz z woreczkiem foliowym (po wyjęciu sita wlewowego) umieścić w zbiorniku opryskiwacza napełnionego w 30% wodą (z włączonym mieszadłem) i uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Opryskiwać z włączonym mieszadłem po upływie 15 minut od umieszczenia środka w zbiorniku, gdy opakowanie rozpuści się. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:– po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub
– unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub
– unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach. Po pracy aparaturę dokładnie wymyć.

 

Zarejestrowane dla kulturStawkaBBCH
Kukurydza1.5 - 2 kg14 - 16