Iguana

Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
2024-04-30
Numer rejestracyjny
R-62/2016
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Iguana jest herbicydem w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Zawartość substancji czynnych:
chlopyralid (związek z grupy pochodnych pirydyn) - 240 g/l (20,24%)
pikloram (związek z grupy pochodnych pirydyn) - 80 g/l (6,75%)
aminopyralid (związek z grupy pochodnych pirydyn) - 40 g/l (3,37%)

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Iguana jest herbicydem zawierającym trzy substancje czynne: aminopyralid, chlopyralid oraz pikloram. Środek jest herbicydem systemicznym, pobierany jest poprzez liście chwastów, a następnie szybko przemieszczany w roślinie. Pierwszym objawem działania herbicydu jest zahamowanie wzrostu, następnie chwasty ulegają deformacji, powstają chlorozy prowadzące do nekroz i zamierania. Środek najskuteczniej niszczy chwasty znajdujące się w fazie 2 – 6 liści.
Chwasty wrażliwe: chaber bławatek, fiołek polny, jasnota purpurowa, mak polny, maruna bezwonna, ostrożeń polny, przytulia czepna, rumian polny, tobołki polne;
Chwasty średniowrażliwe: bodziszek drobny, gwiazdnica pospolita, komosa biała, tasznik pospolity.

STOSOWANIE ŚRODKA
Rzepak ozimy
Termin stosowania: Opryskiwać jesienią, gdy rośliny rzepaku znajdują się w fazie 3-4 liści właściwych (BBCH 13-14), po wschodach chwastów. Zabieg wykonać na chwasty znajdujące się w fazie liścieni do 4 liści właściwych.
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,3 l/ha.
Zalecana ilość wody: 150-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.

NASTĘPSTWO ROŚLIN
W przypadku wcześniejszego zaorania plantacji potraktowanej środkiem (w wyniku uszkodzenia roślin przez przymrozki, mrozy, choroby lub szkodniki) na polu tym można uprawiać: rzepak jary, gorczycę, kapustę z rozsady, zboża lub kukurydzę, jednak nie wcześniej niż po jednym miesiącu od zastosowania środka i po wykonaniu orki. Słoma z roślin opryskanych środkiem Iguana nie może być użyta do ściółkowania międzyrzędzi w uprawie truskawek oraz do produkcji podłoża dla truskawek, tytoniu, upraw grzybowych (w tym dla pieczarek), ani dla upraw warzyw, np. pomidora, papryki, ogórka i innych roślin dyniowatych, sałaty i innych warzyw. Słoma z roślin potraktowanych herbicydem Iguana może być użyta / sprzedana poza gospodarstwo w przypadku przeznaczenia jej na cele energetyczne – spalanie. Herbicyd Iguana zawarty w resztkach pożniwnych rzepaku (słoma, ścierń) ulega rozkładowi mikrobiologicznemu dopiero po ich wymieszaniu z glebą. Najlepszym sposobem na zagospodarowanie słomy pochodzącej z roślin opryskanych środkiem Iguana jest jej pozostawienie na polu i przyoranie. Po jesiennym zastosowaniu środka Iguana, roślinami następczymi mogą być: jesienią następnego roku kalendarzowego – zboża, rzepak ozimy, gorczyca, trawy, wiosną kolejnego roku kalendarzowego (po upływie 18 miesięcy od zastosowania środka) – wszystkie rośliny. Obornik ze słomy pochodzącej z plantacji, na której stosowano Iguana, może być zastosowany i wymieszany z glebą tuż przed siewem rzepaku, kukurydzy, zbóż oraz traw bez wsiewki roślin motylkowatych. Przed uprawą buraków, ziemniaków, roślin strączkowych, słonecznika, pomidorów, papryki, ogórków i innych roślin dyniowatych, sałaty, marchwi, pietruszki i innych warzyw oraz tytoniu musi być wymieszany z glebą minimum 6 miesięcy przed ich siewem lub sadzeniem.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
1. Warunki stresowe (długotrwała susza, spadki temperatury poniżej 5°C, przymrozki) w trakcie lub po zastosowaniu środka mają negatywny wpływ na działanie herbicydu, które może skutkować obniżeniem plonowania rzepaku.
2. Środek wnika do rośliny w ciągu 2 godzin od zastosowania. Opady deszczu po tym okresie czasu nie wpływają ujemnie na działanie środka.
3. Środka nie stosować:
− na rośliny mokre, chore i uszkodzone,
− w temperaturze powietrza poniżej 8°C i powyżej 25°C,
− w czasie nadmiernej suszy,
− po nocnych przymrozkach oraz przed spodziewanymi przymrozkami.
4. W czasie stosowania środka nie dopuścić do:
− znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie plantacje roślin uprawnych,
− nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzenia cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą, z włączonym mieszadłem. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Zbiornik opryskiwacza uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza niewyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy należy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:– po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub
– unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub
– unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach.

Uwaga
Ze względu na bardzo dużą wrażliwość niektórych roślin uprawnych nawet na znikome ilości środka, bardzo ważne jest dodatkowe wymycie opryskiwacza po zabiegu, zwłaszcza przed użyciem w innych roślinach niż zalecane. Z wodą użytą do mycia aparatury należy postąpić tak, jak z resztkami cieczy użytkowej.

 

Zarejestrowane dla kulturStawkaBBCH
Rzepak ozimy0.3 l13 - 14