Mover 75 WG

Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
2026-10-15
Numer rejestracyjny
R-156/2012
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Mover 75 WG jest środkiem chwastobojczym w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do wiosennego powschodowego zwalczania chwastow jednoliściennych i niektorych dwuliściennych w pszenicy ozimej, życie, pszenżycie ozimym. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Zawartość substancji czynnej:
piroksysulam (związek z grupy sulfonoamidow) – 75 g/kg (7,5%)

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Mover 75 WG jest selektywnym herbicydem o działaniu systemicznym, pobierany jest poprzez liście chwastow, a następnie szybko przemieszczany w całej roślinie. Środek blokuje działanie enzymow podczas syntezy aminokwasow. W efekcie końcowym następuje zatrzymanie syntezy aminokwasow w roślinach chwastow. Widoczne objawy działania pojawiają się po kilku dniach. Symptomy pojawiają się najpierw w gornych częściach chwastow jako chlorozy (żołknięcie) prowadzące do nekroz i w konsekwencji zamierania chwastow. Gorne liście przybierają zwiędły wygląd. Następnie efekt ten rozszerza się na całą roślinę. Całkowite zaschnięcie i obumarcie roślin w idealnych warunkach wzrostu następuje po 2-3 tygodniach. Gdy procesy życiowe chwastu są spowolnione z powodu mniej sprzyjających warunkow np. niższe temperatury powietrza, pełen efekt chwastobojczy może się pojawić dopiero po 6-9 tygodniach. Głownymi widocznymi objawami działania herbicydu na chwasty jest zahamowanie wzrostu, chlorozy, a w konsekwencji nekrozy prowadzące do zamierania chwastow. Środek zwalcza chwasty, gdy minimalna temperatura dobowa w ciągu 6 dni po wykonaniu zabiegu wynosi powyżej 5oC. Środek najskuteczniej niszczy wrażliwe chwasty dwuliścienne znajdujące się w fazie 2-6 liści (rozety), a miotłę zbożową do końca stadium fazy krzewienia.
Chwasty wrażliwe: miotła zbożowa, rumian polny, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, maruna bezwonna, gwiazdnica pospolita, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski.
Chwasty średnio wrażliwe: przytulia czepna, bodziszek drobny, jasnota purpurowa, niezapominajka polna, mak polny, fiołek polny.
Chwasty odporne: chaber bławatek.
W celu zapobiegania wystąpienia odporności miotły zbożowej na herbicyd, w zbożach uprawianych po sobie zalecane jest stosowanie środkow z innych grup chemicznych o rożnym mechanizmie działania.

STOSOWANIE ŚRODKA
Pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto
Maksymalna dawka dla jednorazowego stosowania: 120 g/ha + Atpolan Bio 80 EC 1 l/ha lub Olstick 90 EC 1 l/ha
Zalecana dawka dla jednorazowego stosowania: 100 - 120 g/ha + Atpolan Bio 80 EC 1 l/ha lub Olstick 90 EC 1 l/ha
Wyższą dawkę środka stosować na plantacjach silnie zachwaszczonych oraz na chwasty bardziej zaawansowane w rozwoju.
Termin stosowania: Opryskiwać wiosną po ruszeniu wegetacji roślin od fazy początku krzewienia do fazy pierwszego kolanka (początek strzelania w źdźbło) na chwasty w trakcie intensywnego wzrostu. Środek stosować wyłącznie z przebadanym i zatwierdzonym adiuwantem (środek wspomagający) np.: Atpolan Bio 80 EC 1 l/ha, Olstick 90 EC 1 l/ha
Zalecana ilość wody: 150-300 l/ha
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1

Uwaga:
Środek wnika do rośliny w ciągu 1 godziny od zastosowania. Opady deszczu po tym okresie czasu nie wpływają ujemnie na działanie środka.

NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek nie stwarza zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. Środek Mover 75 WG rozkłada się w glebie w ciągu okresu wegetacji nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. W przypadku wcześniejszego zaorania plantacji potraktowanej środkiem (w wyniku uszkodzenia roślin przez przymrozki, choroby lub szkodniki) na polu tym można uprawiać zboża lub kukurydzę, jednak nie wcześniej niż 4 tygodnie od zastosowania produktu i po zaoraniu plantacji na głębokość co najmniej 15 cm. Po zbiorze rośliny uprawnej można uprawiać wszystkie rośliny.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
1. Środka nie stosować:
- na rośliny mokre, osłabione lub uszkodzone przez szkodniki, choroby, zalanie lub przymrozki;
- w zbożach z wsiewką roślin motylkowatych i/lub traw;
- gdy minimalna temperatura w dniu zabiegu oraz przez 6 kolejnych dni wynosi 5oC lub mniej;
- w temperaturze powietrza poniżej 5oC i powyżej 25oC;
- w czasie nadmiernej suszy;
- po nocnych przymrozkach oraz przed spodziewanymi przymrozkami.
2. Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
- znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie plantacje roślin uprawnych;
- nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasow zabiegowych i uwrociach.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Oprożnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. W przypadku stosowania środka w mieszaninie z innymi środkami przestrzegać ściśle zaleceń dotyczących sporządzania cieczy użytkowej tych środkow. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy należy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposob ograniczający ryzyko skażenia wod powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisow Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:
po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na ktorej przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub
unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środkow ochrony roślin, lub
unieszkodliwić w inny sposob, zgodny z przepisami o odpadach. Ze względu na bardzo dużą wrażliwość niektorych roślin uprawnych nawet na znikome ilości środka, bardzo ważne jest dokładne wymycie opryskiwacza po zabiegu, zwłaszcza przed użyciem w innych roślinach niż zalecane.

Mycie opryskiwacza:
Oprożnić zbiornik, następnie wypłukać wszystkie części składowe opryskiwacza i ponownie oprożnić, napełnić zbiornik wodą dodając jeden z zalecanych do mycia opryskiwaczy środkow myjących i płukać przez co najmniej 10 minut z włączonym mieszadłem, części składowe rozpylacza rozmontować, wymyć i wypłukać osobno w roztworze środka do mycia opryskiwaczy, ponownie wypłukać zbiornik i wszystkie części składowe opryskiwacza czystą wodą. Z powstałymi popłuczynami należy postępować stosownie do instrukcji dołączonej do środka myjącego.
Po pracy aparaturę dokładnie wymyć. Z wodą użytą do mycia aparatury należy postąpić tak, jak z resztkami cieczy użytkowej.

 

Zarejestrowane dla kultur
Pszenica ozima
Pszenżyto ozime
Żyto ozime
Żyto jare