Dobler 50 SC

Producent
ADAMA
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
Rejestracja wygasła
Numer rejestracyjny
R-221/2014
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Środek chwastobojczy, koncentrat w postaci stężonej zawiesiny przeznaczonej do rozcieńczania wodą do stosowania powschodowego w okresie wiosennym w celu zwalczania chwastow dwuliściennych w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym oraz w jęczmieniu jarym. Środek Dobler 50 SC jest selektywnym herbicydem o działaniu układowym, pobieranym przez liście chwastow, a następnie szybko przemieszczanym w całej roślinie. Wkrotce po zabiegu hamuje wzrost i rozwoj chwastow eliminując ich konkurencję wobec zboż. Florasulam blokuje działanie enzymu ALS podczas syntezy aminokwasow rozgałęzionych. W warunkach optymalnych dla działania środka, to jest podczas ciepłej i wilgotnej pogody widoczne efekty działania środka Dobler 50 SC są szybsze. Natomiast w warunkach niskich temperatur (około 4oC) całkowite zniszczenie chwastow wrażliwych następuje po około 3 tygodniach. Środek najskuteczniej niszczy chwasty będące się w fazie 2-6 liści. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy polowych

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Chwasty wrażliwe: gwiazdnica pospolita, mak polny, maruna bezwonna, niezapominajka polna, przytulia czepna, rdest powojowaty, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne.
Chwasty średnio wrażliwe: bodziszek drobny, chaber bławatek, fiołek polny, komosa biała, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski.
Chwasty średnio odporne: dymnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota rożowa.
Chwasty odporne: miotła zbożowa, ostrożeń polny.

Zawartość substancji czynnej:
florasulam (substancja z grupy triazolopirymidyn) - 50 g/l (4,83 %)

STOSOWANIE ŚRODKA
Pszenica ozima
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,1 l/ha
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,08-0,1 l/ha
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1
Termin stosowania: zabieg wykonywać od fazy 9 liści do fazy 2 kolanka (BBCH 19-32).
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

Pszenżyto ozime
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,1 l/ha
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,08-0,1 l/ha
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1
Termin stosowania: zabieg wykonywać od fazy widocznego 3 rozkrzewienia do początku fazy wzrostu źdźbła tj. gdy węzeł krzewienia podnosi się, pierwsze międzywęźle zaczyna się wydłużać, a szczyt kwiatostanu co najmniej 1 cm nad węzłem krzewienia (BBCH 23-30).
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

Jęczmień jary
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,1 l/ha
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,08-0,1 l/ha
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1
Termin stosowania: zabieg wykonywać od fazy widocznego 3 rozkrzewienia do początku fazy 1 kolanka (BBCH 23-31).
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek rozkłada się w ciągu okresu wegetacji nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. W następnym roku po zastosowaniu środka Dobler 50 SC w przypadku uprawy buraka cukrowego lub lnu konieczne jest wykonanie głębokiej orki. W przypadku konieczności wcześniejszego zaorania plantacji traktowanej środkiem (w wyniku uszkodzenia roślin przez przymrozki, choroby lub szkodniki) po wykonaniu uprawy przedsiewnej na polu tym można uprawiać wszystkie rośliny. Przed uprawą buraka cukrowego oraz lnu należy wykonać głęboką orkę.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
1. Środka nie stosować:
- na rośliny mokre, chore i uszkodzone,
- w czasie nadmiernej suszy,
- po nocnych przymrozkach oraz przed spodziewanymi przymrozkami.
2. Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
- znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne, zwłaszcza rośliny dwuliścienne z uwagi na możliwość ich uszkodzenia lub zniszczenia,
- nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasow zabiegowych i uwrociach.

Uwaga:
Ze względu na możliwość wystąpienia odporności niektorych chwastow (np. mak polny, gwiazdnica pospolita) środek stosować przemiennie z herbicydami należącymi do innych grup chemicznych, o odmiennym mechanizmie działania, nie stosować w dawkach niższych niż zalecane.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem) i uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. Oprożnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową, uzupełnić wodą do potrzebnej ilości i dokładnie wymieszać Regularnie sprawdzać urządzenie do opryskiwania. Przed użyciem sprawdzić pojemność cieczy w urządzeniu i wyrzut dysz. Podczas jazdy i podczas opryskiwania ciecz użytkową utrzymywać w ruchu za pomocą włączonego mieszadła Po przerwie w pracy ciecz do spryskiwania ponownie wymieszać.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposob ograniczający ryzyko skażenia wod powierzchniowych i podziemnych, w rozumieniu przepisow Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:
po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na ktorej przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe, lub
unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środkow ochrony roślin, lub
unieszkodliwić w inny sposob, zgodny z przepisami o odpadach.
Po pracy aparaturę dokładnie wymyć i przepłukać kilkakrotnie wodą. Ze względu na bardzo dużą wrażliwość niektorych roślin uprawnych nawet na znikome ilości środka, bardzo ważne jest dokładne wymycie opryskiwacza po zabiegu.

SPOSÓB MYCIA
1. Oprożnić zbiornik, następnie przepłukać wszystkie części składowe opryskiwacza czystą wodą i ponownie oprożnić z popłuczyn,
2. Napełnić zbiornik w połowie czystą wodą i dodać jeden z zalecanych do mycia opryskiwaczy środkow myjących (zwierających podchloryn sodowy bądź amoniak), wymieszać i przepłukać powstałym roztworem belkę oraz węże opryskiwacza, a następnie płukać wnętrze zbiornika przez 10 minut z włączonym mieszadłem; oprożnić zbiornik;
3. Ponownie przepłukać zbiornik i wszystkie części składowe opryskiwacza czystą wodą.
Z powstałymi popłuczynami należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do środka myjącego.

 

Zarejestrowane dla kulturStawkaBBCH
Pszenica ozima0.08 - 0.1 l19 - 32
Pszenżyto ozime0.08 - 0.1 l23 - 30
Jęczmień jary0.08 - 0.1 l23 - 31