Komandos 560 SC

Producent
Madez-Firma
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
2024-07-09
Numer rejestracyjny
R-36/2015 h.r.
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Komandos 560 SC jest środkiem chwastobójczym, koncentratem w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, stosowanym doglebowo lub nalistnie, przeznaczonym do jesiennego zwalczania miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych w zbożach ozimych. Środek zawiera dwie wzajemnie uzupełniające się substancje aktywne o różnym sposobie działania. Diflufenikan pobierany jest przez korzenie kiełkujących chwastów, a zastosowany po wschodach chwastów wchłaniany jest także przez ich liście, natomiast flufenacet pobierany jest głównie przez korzenie i hypokotyl kiełkujących chwastów. Diflufenikan i flufenacet pozostają aktywne w glebie przez wiele tygodni po zabiegu co powoduje utrzymanie wysokiej skuteczności chwastobójczej również w późniejszym okresie. Wysokiej skuteczności środka sprzyja optymalna wilgotność gleby. Najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek we wczesnych fazach rozwojowych chwastów, to jest w czasie kiełkowania lub krótko po ich wschodach, w fazie siewek. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy polowych.

Zawartość substancji czynnych:
diflufenikan (związek z grupy fenoksynikotynoanilidów) – 280 g/l (22,54%)
flufenacet (związek z grupy oksyacetamidów) – 280 g/l (22,54%)

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Chwasty wrażliwe np.: chaber bławatek, dymnica pospolita, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, mak polny, maruna bezwonna, miotła zbożowa, niezapominajka polna, poziewnik szorstki, przetacznik perski, przetacznik polny, przetacznik trójlistkowy, przytulia czepna, rdest powojowy, rumian polny, rzodkiew świrzepa, samosiewy rzepaku (jesienne wschody), tasznik pospolity, tobołki polne, wyka kosmata.
Chwasty średnio wrażliwe np.: bodziszek drobny, przetacznik bluszczykowy.

STOSOWANIE ŚRODKA
Pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto
Termin stosowania: Środek stosować jesienią, jednorazowo w okresie wegetacji roślin, po wschodach zbóż - od fazy szpilkowania do końca wegetacji jesiennej (BBCH 10 - 25). Zabieg wykonać na chwasty znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych, to jest w okresie kiełkowania lub krótko po ich wschodach (w fazie siewek), na dobrze uprawioną (bez grud) glebę.
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,5 l/ha
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,4-0,5 l/ha
Wyższą z zalecanych dawek środka stosować na glebach torfowych, czarnoziemach i glebach ciężkich oraz na stanowiskach silnie zachwaszczonych.
Łagodna zima wpływa na przyspieszenie rozkładu substancji aktywnych, co skraca okres działania środka wiosną.
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1

NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek rozkłada się w ciągu okresu wegetacji nie stwarzając zagrożenia dla roślin następczych. W przypadku konieczności wcześniejszego zlikwidowania plantacji w wyniku uszkodzenia roślin przez mrozy, szkodniki lub choroby na polu tym, po upływie minimum 3 miesięcy, wiosną po wykonaniu orki można uprawiać pszenicę jarą, jęczmień jary, ziemniaki, kukurydzę.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
Zboża wysiewać na jednakową głębokość (3-4 cm) przykrywając ziarno dokładnie ziemią. Na glebach próchniczych i czarnoziemach środek może wykazywać obniżoną skuteczność chwastobójczą.
Środka nie stosować:
- na rośliny osłabione lub uszkodzone przez choroby, szkodniki, przymrozki lub suszę,
- w zbożach z wsiewką roślin motylkowych.
Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
- znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie plantacje roślin uprawnych,
- nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Zawartością opakowania przed użyciem wstrząsnąć. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (zabiegów uprawowych z włączonym mieszadłem) i uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Zalecane ciśnienie robocze: 2-4 barów. Odległość belki polowej od powierzchni pola: 50-60 cm. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy, dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza. Po pracy aparaturę dokładnie wymyć.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ
Resztki cieczy użytkowej rozcieńczyć wodą i wypryskać na powierzchni poprzednio opryskiwanej. Wodę użytą do mycia aparatury wypryskać na powierzchni poprzednio opryskiwanej, stosując te same środki ochrony osobistej.

 

Zarejestrowane dla kulturStawkaBBCH
Pszenica ozima0.4 - 0.5 l10 - 25
Pszenżyto ozime0.4 - 0.5 l10 - 25
Jęczmień ozimy0.4 - 0.5 l10 - 25
Żyto ozime0.4 - 0.5 l10 - 25